Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võru uus keskväljak sai nurgakivi

Võru keskväljaku ehitus.
Võru keskväljaku ehitus. Autor/allikas: ERR

Võrus pandi EV100 ja Eesti Arhitektide Liidu algatuse "Hea avalik ruum" raames renoveeritavale linna keskväljakule nurgakivi. Keskväljaku ehitusega taastatakse linna endisaegne süda, avatakse vaated Võru ajaloolistele hoonetele ning luuakse linna keskmesse aktiivse ajaveetmise ja ürituste korraldamise koht. Ehitustööd loodetakse lõpetada 2019. aasta mais.

"Võru linna 234-aastasest ajaloost vaid 70-l on siin asunud park, aga umbes 170 aastat on siin olnud ajalooline keskväljak. Võru keskväljaku ehitamisega taastame linna ajaloolise südame ja paneme selle taas tuksuma," rääkis Võru linnapea Anti Allas. "Tänapäevase keskväljaku ehitusega kõik alles algab. Linnakodanike ja külaliste toimetamised ning seal paiknema hakkavad ettevõtmised ja üritused toovad linnasüdamesse tegeliku elu. Uus olukord nõuab kõigilt ilmselt veel harjumist, kuid koos on meil võimalus sellest kujundada aktiivne ajaveetmise koht, mida saame uhkusega ka külalistele näidata."

EV100 "Hea avalik ruum" projekti programmijuhi Kalle Vellevoogi sõnul oli Võru ajalooline peaväljak okupatsiooniaastail isetekkelise pargi taustal pea olematuks kahanenud. "Korrastades linna ajaloolist keskosa ja kontsentreerides sinna olulised avalikud funktsioonid ja tegevused on võimalik anda Võru arengule uus impulss. Väljakuruum ise toimib kui operatsioonisüsteem, mida kohalikud elanikud saavad järgnevate aastate jooksul oma käe järgi muuta ja kujundada just neile sobivaks linnaruumiks," lisas Vellevoog.

"Projektiga "Hea avalik ruum" anname uue hingamise 15 Eesti linna avalikule ruumile," ütles Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. "Ootan suure põnevusega Võru renoveeritud keskväljaku valmimist, mille uues loodavas keskkonnas kohtuvad Võru linna ajalugu, olevik ning tulevik."

"Tõrva linnaväljak on juba valminud, Põlva keskväljak avatakse 23. juunil ja nüüd on rõõm räha, et ka Võru on oma töödega alustanud," lisas Rohumaa.

Keskväljaku ehitusala hõlmab Seminari väljakut, mis asub Võru vanalinna muinsuskaitsealal ning on Võru linna ajalooliseks südameks koos Katariina kiriku ja linna vanima hoone, praeguse Võru Gümnaasiumiga. Rajatava keskväljaku suurus koos tänavaruumiga on kokku ca 18 575 m².

Ehituse koguhind on 3,1 miljonit eurot ja töid tehakse projekti "Võru linna keskväljaku rajamine" raames, mida 85% ulatuses kaasrahastab Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond. Ehitustöid teostab TREV-2 Grupp AS.

Võru keskväljaku lahenduse autoriks on Villem Tomiste arhitektuuribüroost OÜ Stuudio Tallinn, kelle ideekavand "Urban Gadget" valiti EV 100 projekti "Hea avalik ruum" raames läbi viidud arhitektuurikonkursil parimaks tööks.

Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga "Hea avalik ruum" uuendatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul kokku 15 Eesti linna ja asula keskväljakud. Kõik 15 keskust loodetakse ümber ehitada 2020. aastaks.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: