Muusikapäeva väliskontserdid viivad Eesti muusikud nii Valka alkoholipoodi kui Viini Mozarthausi

Tallinna Kammerorkester Muusikapäeval Välisministeeriumis kontserti andmas.
Tallinna Kammerorkester Muusikapäeval Välisministeeriumis kontserti andmas. Autor/allikas: Susanna Paabumets

Muusikapäeva kontserdiprogramm jätkab Eesti muusikute tutvustamist maailmalinnades, pakkudes Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel tänavu 1. oktoobril kodumaistele kontsertidele lisaks muusikaelamusi Lätis, Austrias, Saksamaal, Venemaal ning Hollandis.

Ooperisolistid sopran Maris Liloson ja Rahvusooper Estonia bariton René Soom koos pianist Siim Selisega annavad kontserdi küll Eestis Valga raudteejaamas, aga peale selle võtavad nad ette väljasõidu Lätti ning esinevad ka Valka Alko 1000 kaupluses.

"Muusikapäev on ju tuntud ebatraditsiooniliste kontserdipaikade poolest. Oleme kuulnud, et selles poes ei ole varem muusika kõlanud – soovime selle vea parandada," märkis artistina üles astuv Selis.

Kunagises Mozarti residentsis ja praeguses muuseumis Mozarthausis Viinis astub üles Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistrikraadi omandanud ning nüüd Viini muusika- ja kunstiülikoolis tudeeriv pianist Aleksandra Kamenskaja. Kamenskaja repertuaaris on esikohal kammermuusika ning oktoobri hakul on teda võimalik kuulda ka Eestis kontsertidel Tallinnas ja Jõhvis.

Berliinis Mendelssohn-Remise muuseumis esinevad interpretatsioonikunsti tulevikulootused tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Rasmus Andreas Raide. "Klassikatähtede" konkursil laiema tuntuse leidnud Kits pälvis äsja esikoha mainekal rahvusvahelisel Enescu-nimelisel konkursil. Sel aastal jätkab ta tšelloõpinguid Berliini kunstiülikoolis. Raidel on käsil magistriõpingud Karlsruhe muusikakõrgkoolis Kalle Randalu klaveriklassis.

Peterburi kontsert leiab aset Püha Katariina Luteri kirikus Vassili saarel, kus esineb Duo ObSolute. Tegemist on uue ansambliga, kuhu kuulub Eesti noorema põlvkonna üks juhtivaid oboemängijaid Riivo Kallasmaa ja Vox Clamantise ridadesse kuuluv ning suurvormides solisti rollis karastunud sopran Jaanika Kuusik. Muusikapäeval liitub nendega elektroonikal Doris Hallmägi ja lavale tuuakse gregoriuse laul oboe, hääle ja elektroonika seades, mis moodustab muusikas harvaesineva ja tähelepanuväärse komplekti.

Esmakordselt on 1. oktoobri väliskontsertide sihtriik ka Holland. Rotterdamis Goethe instituudis on võimalik kuulata eesti sopranit Maria Valdmaad, kelle tämbris kõlab nii vanamuusikalist kui ka kaasaegset repertuaari. Valdmaa elab ja töötab Hollandis ning esineb koos sealsete kolleegidega ansambel Aleida koosseisus, kus tema vokaali saadab ansambel vioola, flöödi ja harfi instrumentide koosluses.

Rahvusvahelise muusikapäeva kutsus 1975. aastal ellu viiuldaja Yehudi Menuhin. Aastast 2002 on Eesti Muusikanõukogu tähistanud seda Muusikapreemiate jagamisega, mida 2013. aastast saadab üle-eestiline tasuta kontsertide programm. Muusikapäeva kontserte välismaal korraldatakse tänavu kolmandat aastat.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: