Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna Kammerorkester alustab hooaega Helena Tulve uudisteose esmaesitlusega

Helena Tulve
Helena Tulve Autor/allikas: ERR

Tallinna Kammerorkestri 26. hooaja avakontserdil 4. oktoobril kõlab maailmaesiettekandes Helena Tulve "Tundmatuis vetes", teos soolo-tšellole ja kammerorkestrile, kus solistiks oma 50. sünnipäeva tähistav Leho Karin.

Helena Tulve ütles uudisteose kohta, et see ei ole klassikaline tšellokontsert, kus esiplaanil on virtuoosne solist ja orkester saadab teda, vaid Leho Karini ja Tallinna Kammerorkestri puhul on orkester ümber oma tšellomängija nagu mets puu ümber. Muusika ongi kirjutatud ajendatuna Leho Karini ettepanekust tema olulise sünnipäeva puhul midagi uut kirjutada.

"Leho Karin on mu põlvkonnakaaslane ja sõber NYYD Ensemble'i aegadest, kirglik ja julge muusik, seikleja ja pühenduja. Kirjutada interpreedile, kes annab endast maksimumi, on suur au," rääkis Helena Tulve ja selgitas, et nad on varemgi koostööd teinud, näiteks viimati teatrimuusikat, Theatrumi "Delhi tantsu" muusika mängis Leho Karin üksi sisse. "Tallinna Kammereorkester on solistide orkester, Eesti parimad muusikud mängivad koos, alati panustavad, töö nendega on väga intensiivne ja toitev."

Leho Karin saab oma juubeli ajal öelda ka, et tähistab 25. aastat Tallinna Kammerorkestris, millega ta liitus orkestri esimestel kuudel 1993. aasta kevadel.

Teose pealkirja "Tundmatuis vetes" võib helilooja sõnul mõista enda asetamisena elu sümboolsesse keskpaika. "Mida kauem elad, seda rohkem näed ning aina suuremaks näib muutuvat ka kaos meie ümber," selgitas Tulve ja lisas, et seda suuremat julgust ning usaldust elu vastu on vaja, et sellel hinge sisemisel teekonnal edasi liikuda.

26. hooaega alustav Tallinna Kammerorkester on üks Eesti viiest professionaalsest orkestrist, orkestri peadirigent on Risto Joost. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: