Mart Raudsaar ei usu, et digiväljaannete madalam käibemaks alandaks hindu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

E-luger
E-luger Autor/allikas: Eric Piermont/AFP/Scanpix

Euroopa Liidu rahandusministrid sõlmisid poliitilise tasandi kokkuleppe, et digiväljaannete käibemaksu saaks langedata paberlehtede ja -raamatutega samale tasemele. Liikmesriigid saavad ise otsustada, kas nad kasutavad seda võimalust või mitte, otsus vajab veel Euroopa ülemkogu heakskiitu.

Eestis on digiväljaannete käibemaks 20 protsenti, paberkujul teostel aga 9 protsenti. Tauno Vahter kirjastusest Tänapäev ütles ERR-ile, et ilmselt võtab Eesti käibemaksu ühtlustamise otsuse ka vastu, sest see teeb Euroopa kirjastusturul tegutsemise selgemaks. Samas aga ei usu ta, et see e-raamatute hindu langetaks.

Vahter ütles, et Tänapäev selle otsuse valguses rohkem e-raamatuid tootma ei hakka. "See on loogiline ja õiglane samm, kuid suurima tõenäosusega see ei muuda turgu," sõnas ta ja lisas, et kirjastus Tänapäev annab paberil ilmuvatest raamatutest digitaalselt välja vähem kui pooled. "Seal on erinevad põhjused, osadel ei luba seda leping autoriga ja on probleemid ka illustreeritud raamatutega, mille puhul e-raamatuks tegemise kulu on lihtsalt nii suur, et väike läbimüük ei kata seda ära."

"Kõige lihtsam on e-raamatuks muutmine tavaliste teksti- ja juturaamatutega, mille puhul hind hästi natukene langeb, aga kuna siin on tegemist väga mitme osapoolse ketiga, siis kõigil on ahvatlus enda osa kasvatada," tõdes ta ja nentis, et kuigi hind võib veidi langeda, siis teistel tekib selle võrra soov seda hinda ka uuesti tõsta. "Kui raamatu hind on praegu 14.90 e-raamatuna ja see kukub 13.90 peale, siis see tõenäoliselt ei ole piisav argument, et e-raamatu läbimüük täiesti teistsuguseks muutuks, selleks on vaja suuremaid protsesse."

Eesti Ajalehtede Liidu tegevdirektori Mart Raudsaare arvates ei tooks see seadus automaatselt midagi kaasa. "Iga riik peab otsustama eraldi käibemaksu langetamise, kuid nüüd tekib võimalus seda teha, varem Euroopa Liit ei näinud ette erisust digiväljaannete osas," sõnas ta ERR-ile ja lisas, et tänu uuele seadusele saab riik kaudselt kirjastajaid toetada.

"Norras alandati mõni aeg tagasi digiväljaannete käibemaks nullile ja tulemus oli see, et turg elavnes ning tekkis juurde ka uusi väljaandeid," mainis Raudsaare ja nentis, et sama asi võib pärast uut seadust tekkida ka Eestis. "Ma ei arva, et hind läheb odavamaks, sest kulud suurenevad praegu pidevalt ning on ekslik arvamus, et digiväljaanne on odav, sest kuigi teda pole vaja trükkida ja levitada, siis väga suured on just toimetusekulud."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: