Age Juurikas: klaver on universaalne pill, mis riigipiire ei tunnista

"OP+" käis Estonia klaverivabrikus, kus kohtus pianist Age Juurikase ja vabriku omaniku Indrek Lauluga.

Juurikas ei usu, et klaverid tunnevad rahvuslikke piire või et Eesti loomingut oleks Eesti klaveril kuidagi parem esitada.

"Mulle tundub, et klaver on niivõrd universaalne pill. Siin peal mängitakse kogu aeg klaverimuusikat ja klaverimuusikat tuleb igast riigist," rääkis Juurikas.

Ta rääkis, et kontserdipaikades tal võimalust omale klaverit valida pole. "Kui mul on kontserdipaik, siis seal on klaver. Ega mul enda klaverit ei ole. Kodus on mul Estonia klaver, aga ma seda kaasa ei saa viia päris mitmel põhjusel. Üks põhjus on näiteks see, et seda ei saa kuidagi sealt enam välja. Aknast võib-olla."

Ta lisas, et selliseid juhuseid kindlasti on, mil mõni pianist nõuab omale kontserdi ajaks Steinway'd. "Aga Eesti on siiski natukene väiksem koht ja selliseid juhuseid on Eestis harvem. Aga muidugi, meil on ilusad kontserdisaalid, kus on väga head Steinway'd ja praegugi, järgmisel kolmapäeval ma mängingi Steinway peal.

Estonia klaverivabriku omanik Indrek Laul ütles, et räägitavasti on ühel klaveril 12 000 komponenti. "Aga ei ole ise kokku lugema hakanud."

Laul kirjeldas, et klaveri klahvid on tegelikult tehtud puidust, mille peale läheb plast. "Aga on ka võimalusi, et on väga kalleid klaviatuure, mis tehakse mammutiluust. Need on kuskilt lumistelt mägedelt sulanud, leitud luutükid, millest tehakse klaveri valged klahvikatted."

Üks selline klaver valmis hiljuti just Estonia klaverivabrikus. "Ühe sellise kontsertklaveri saatsime hiljuti lennukiga Hiinasse. 757 kilogrammi Eesti toodet läks otse siit Hiina kontsertsaali lavale ja toimus väga kena kontsert. Pianist oli Ivari Ilja," sõnas Laul.

Ta lisas, et on õppinud väga hindama seda, mis meil on ja millestki klaverivabrikus puudust ei tunne. "Meil on väga ilusa kõlaga klaver. See klaviatuuri tunnetus on haruldaselt tundlik. Nii et see saab valmida ainult väga heade meistrite kätetööna."

Juurikas selgitas, et hea klaveri tunneb ära ülemiste klahvide järgi, mis soojalt helisevad. "Vahel mõne klaveri puhul lähevad ülevalt kiledaks või siis just nimelt ei kõla. See mulle meeldib alati klaveri puhul, et ülemine ots ka säraks."

Tänu helisevale ülemisele klahvistikule on võimalik tema sõnul tihedama faktuuri ehk rohkete nootidega lugu ka kergem diferentseerida. "Ta kõlab kaunimalt," lisas Juurikas.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: