Marion Leppik: West Endist "West Side'i" kaudu Rahvusooperi lavale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ingliskeelsete etenduste üheks peaosaliseks on Jade Davies
Ingliskeelsete etenduste üheks peaosaliseks on Jade Davies

9. novembril vahetavad esmakordselt rahvusooper Estonia ja Eesti rahvusringhäälingu töötajad terveks päevaks oma ametid. Kultuuriportaali toimetaja ameti võttis üheks päevaks üle ooperiosakonna assistent Marion Leppik, kes kirjutas loo tuleval aastal Rahvusooperis Estonia esietenduvast "West Side Story'st".

2019. aasta kevadel esietendub "West Side Story" Rahvusooperis Estonia Georg Malviuse lavastuses. Leonard Bernsteini 100. sünniaastapäeva lõpunoodina kõlab surematu armastuslugu rahvusooperi laval originaalkeeles ning West Endis tuntud näitlejate-lauljate esituses.

William Shakespeare'i "Romeo ja Julia" lool põhinev Leonard Bernsteini muusikal "West Side Story" nägi Broadwayl lavavalgust 1957. aastal ning tõusis komeedina maailma muusikalitaevasse. Juba järgmisel aastal esietendus muusikal Londonis West Endis ning on sellest ajast peale jätkanud särava tähena oma teekonda üle kogu maailma.

Lavastaja Georg Malvius sõnas, et "West Side Story" tõi esimese muusikalina lavale sotsiaalsed probleemid – töötuse, pagulasküsimused, vägivalla – kaasaegses võtmes. "Sama haarav on ka muusika ise, mis põhineb klassikal, aga on mõjutatud džässist, latiinomuusikast," mainis ta ja lisas, et Malviuse teda köidab "West Side Story" juures kõige enam aga sõnateatri ja kõrgetasemelise muusikateatri kooslus.

Eestis on "West Side Story't" seni lavastatud 4 korral. Esmalavastamise au kuulub seejuures samuti Estonia teatrile. 1964. aastal jõudis muusikal meie publiku ette nime all "West Side'i lugu", lavastajateks Vello Rummo ja Helmi Tohvelman ning dirigendiks Eri Klas. Kaasa lõi lavakunstikateedri II lend ning peaosades särasid Harri Vasar (Tony) ja Helgi Sallo (Maria).

Rahvusooper toob maailmakuulsa muusikali taas lavale 2019. aasta maikuus. Tuttava ja tundmatu kõrgetasemeline ühendamine on seejuures ka teatri omapoolse nägemuse aluseks. Nii jõuab publiku ette suisa kaks lavaversiooni: eestikeelne ja ingliskeelne. Eesti keeles laulavad peaosi Hanna-Liina Võsa, Piret Krumm, Heldur Harry Põlda, Juss Haasma ja Tamar Nugis. Inglise keeles esitavad samu rolle Jade Davies, Nicole Deon, Cameron Sharp, Davide Fienauri ja Jeronimas Milius.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: