Jaak Lõhmus: Bernardo Bertolucci tõlgendas inimeste erootilist siseilma

Foto: SIPA/Scanpix

77-aastasena meie seast lahkunud filmitegija Bernardo Bertolucci tegi elu jooksul umbes 20 filmi, sealhulgas mitu maailma filmiajalukku läinud mängufilmi, kuid ka lühifilme ja dokumentaalfilme. "Aktuaalses kaameras" avas režissööri olulisust Jaak Lõhmus.

Filmiajaloolane Jaak Lõhmus kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et kuigi tahaks antud juhul öelda, et nüüd on siis ka viimane läinud, siis tegelikult on neid nii-öelda viimaseid veel mitmeid. "Näiteks temast aasta noorem Scorsese on veel täie elu ja tervise juures ning teeb veel filmi."

Lõhmuse sõnul seisneb Bertolucci peamine panus 1960. ja 1970. aastate aastate alguse filmiuuendustes, mis väljenduvad kõige paremini filmides "Konformist" või "Viimane tango Pariisis". "Tema teostes oli tähtis see, et ta kraapis lahti haavad, mis on seotud Itaalia fašismiga," ütles ta ja lisas, et teine asi, millega Bertolucci teoseid esile tõstetakse, on inimese erootilise siseilma tõlgendamine. "Meenutagem, et selleks ajaks, kui ta teeb "Viimane tango Pariisis", on lillelaste vaba seksi ajastu läbi saamas, aga tema tuleb mitmete uute julgustükkidega rahva ette."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: