Palamuse muuseum avab Tootsi koolimaja esmakordselt täismahus

Tootsi koolimaja
Tootsi koolimaja Autor/allikas: Palamuse muuseum

Nädalavahetusel avab Palamuse muuseum pärast põhjalikku renoveerimist taas uksed. Täies mahus avatakse ajalooline kihelkonnakoolimaja nõnda nagu see 1895. aastal välja võis näha ning lisandunud on värskelt valminud peamaja, kus lisaks näitusealale asuvad õppeklassid, kohvik, muuseumi fond ja tööruumid.

Palamuse Oskar Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum on näide vana ja eheda sidumisest tehnoloogia ja interaktiivsega.

"Kui vanas majas näitame asju sellisena nagu nad 19. sajandi lõpul olla võisid, siis uues majas on lood küll vanadest aegadest, kuid seda siiski tänapäevale kohases võtmes nii tekstide kui ka interaktiivsete animatsioonide ja filmide abil," ütles muuseumi direktor Arne Tegelmann ja kinnitab, et paljut saab ka ise proovida ja kogeda.

"Õpetaja Lauri eeskujul saab viiulimängu õppida päris viiuliga, sobrada Tootsi taskutes ja turnida Lati Paci järele," tõi Tegelmann näiteid.

Tänapäevasele muuseumile kohaselt ei piirduta vaid näitustega. Muuseumil on väga lai gruppidele mõeldud programmivalik, kust sobiva tegevuse leiavad nii lapsed kui ka täiskasvanud.

"Meie kõige populaarsem programm on alati olnud vana-aja koolitund sellessamas "Kevade" klassiruumis, kuid elevust tekitab ka näiteks programm pulmaseltskondadele, kus paaripanijaks on köster isiklikult," julgustas muuseumidirektor programmide seast oma leidma.

Palamuse muuseumiga saab tutvuda juba avanädalavahetusel 8. ja 9. detsembri, kui toimuvad ekskursioonid ja programmide tutvustused mõlemas majas.

Palamuse muuseum on Eesti ainus kihelkonnakoolimuuseum, mis näitab koolielu 19. sajandi lõpul, kui seal õppis Eesti tuntud ja armastatud kirjanik Oskar Luts.

Muuseumi renoveerimine ja laiendamine läks maksma 1,97 miljonit eurot. Projekti "Palamuse muuseumi arendamine" kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. Lisaks rahastasid rahandusministeerium ja kultuuriministeerium. Uuenenud muuseumi projekteerisid KOKO arhitektid ja ÖÖ-ÖÖ Arhitektid OÜ, ehitas KRC Ehitus OÜ ning ekspositsiooni teostas Motor Agency/Produktsioonigrupp OÜ. Uus muuseum peaks aastaks 2023. meelitama Jõgevamaale igal aastal 38 000 külastajat Eestist, Lätist, Soomest ja Venemaalt.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: