Bachile pühendatud festival kaunistab meie muusika-aasta esimest nädalat

Niguliste kirik
Niguliste kirik Autor/allikas: pressimaterjalid

Juba kaheksandat aastavahetust järjest leiab Tallinnas Niguliste kirikus aset meie uut muusika-aastat alustav Johann Sebastian Bachile pühendatud kammerfestival.

Andres Uibo algatatud pidusarja kõik kontserdid toimuvad 1. - 7. jaanuaril Nigulistes.

Publiku ette tuuakse kokku 13 kontserdikava, enamjaolt kõlavad need Niguliste suures kirikusaalis, kaks kava aga ka kiriku Antoniuse kabelis. Esinevad muusikud vastavalt repertuaarile erinevates koosseisudes, soolokavadena on välja kuulutatud kuue organisti üheosalised kavad "Orelikolmveerandi" nime all. Need toimuvad alati kell 16 ning nende kaudu saab huviline publik lähemalt tuttavaks ka Bachi festivali tänavuste külalisorganistidega: 2. jaanuaril Edouard Oganessian Prantsusmaalt, 3. jaanuaril Mateusz Rzewuski Poolast, 5. jaanuaril Bernhard Marx Saksamaalt, 6. jaanuaril Alessandro Bianchi Itaaliast, 7. jaanuaril meie organist Ulla Krigul. Festivalil esineb ka organist Aare-Paul Lattik, Soomest on kutsutud tšellist Jarkko Launonen. Lisaks vastutusele pidusarja kunstilise juhina selle kordamineku eest mängib Andres Uibo oma kolmveerandtunni 4. jaanuaril kell 16 ning astub üles ka ava- ja lõppkontserdil.

Mitmeste koosseisudega põnevad festivalikavad kannavad vastavalt sisule, ikka ka Bachi muusikaga, oma nimesid: "Bach ja pojad", "Orel + Buxtehude aeg", "Bach ja Bach", "Teistmoodi Bach", "Händel ja Bach", 7. jaanuari lõppkontserdina (kell 19) unikaalne oreligala ("Orelivihik") ainult Bachi teostest katalooginumbritega BWV 559 - BWV 644 kokku kuue organisti ettekandes. Siin mängib esimesena Andres Uibo, kes esitab kogumikust "Kaheksa väikest prelüüdi ja fuugat" kaheosalise tsükli BVW 559 a-moll, viimaseks palaks galakontserdil ja kogu festivalil jääb koraaliprelüüd BWV 644 kogumikust "Orgelbüchlein", mille esitab Bernhard Marx.

Õhtustes kavades teeb kaasa instrumentalistidest koosnev väike, 3-6-liikmeline "orkester" Concerto bachFest, avakontserdil ka Kammerkoor bachFest. Kõiki esinejaid nimetades jäävad nende erialad ütlemata, sest Andres Uibo on mõne väikese erandiga valinud oma festivalile mängima meie tuntumad. Lauljatest on esinemas Arete Teemets-Kerge, Ka Bo Chan (teeb avakontserdil debüüdi ka dirigendina), Andreas Väljamäe; ja instrumentalistid: Arvo Leibur, Aare Tammesalu, Jaak Sooäär, Mari-Liis Uibo, Leena Laas, noored Johannes Põlda, Karl Johann Lattikas, Maria Nesterenko ja Valeria Rjumina, Imre Eenmaa, Oksana Sinkova, Olev Ainomäe, Peeter Sarapuu, Priit Aimla, Ivo Sillamaa, Kirill Ogorodnikov, Kristi Mühling.

Suure Johann Sebastian Bachi (1685 – 1750) festival on see tõeliselt ja kahtlemata: pidusari toob publiku ette oma tosinal kontserdil Bachi 44 oopust erinevatele koosseisudele ning erinevates žanrites, millele lisab ligi poolsada teost orelile veel 7. jaanuari galakontsert. Festivali kava on kokku pandud suurepärase muusikatundmisega, hoolikalt ja huvipakkuvana läbi mõeldud ning hakkab loodetavasti tähelepanu äratama ka rahvusvaheliselt.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: