Eesti Rahva Muuseum teeb läbilõike Eesti toolidisaini ajaloost

Tool on enimlevinud sisutuselement, mida läheb vaja igas ruumis. Eesti Rahva Muuseum on kokku kogunud Eesti toolide koorekihi ning annab läbilõike Eesti toolidisaini sajast aastast.

Väljapanek algab 1920. aastate algusest ning jõuab tänasesse päeva, kuni päris värskete toolideni, mis valminud eelmisel aastal.

"Tool on üks kõige tähtsamaid tarbeesemeid, ilma milleta me ei saa. Kui tuletame meelde tooliga kaasaskäivat mütoloogiat – [näiteks ütlus] tõmban sul tooli alt ära, tool kui trooni üks modifikatsioone. Tooli tegemine on tegelikult raske töö, sa pead arvestama mitmete komponentidega, et ta oleks funktsionaalne, ergonoomiline, esteetiline, et ta sobiks oma keskkonda, et ta suhestuks oma ajastuga väga hästi," rääkis näituse kuraator Harry Liivrand "Aktuaalsele kaamerale".

Toolidisain on näitusel jagatud kahte liini – on folkloristlikud tööd ehk külatislerite ja talupoegade valmistatud toolid, ja kuulsa Lutheri vabriku valmistatud toolid, mille ajalugu ulatub 19. sajandi lõppu.

"Minu kui laua taga tööd tegeva inimese jaoks nii ilu kui funktsiooni poolest on kõige toredamad 30. aastate soliidsed art deco stiilis toolid. Aga samas meeldivad mulle väga ka 70. ja 80. aastate toolid. Siin tuleb jälle lähtuda funktsioonist, et mis kasutuses see tool parasjagu on. Kas ta on kirjutuslauatool, kas ta on teatritool, kas ta on restoranitool, kuidas me ennast selles toolis tunneme. Tool sõltub väga palju sellest keskkonnast, eesmärgist, miks ja kuhu ta loodud on," lisas ta.

Näitus on üles ehitatud kronoloogiliselt ning eksponaadid on pandud ka rahvusvahelisse konteksti.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: