Eesti Filmi Instituut jagas välja aasta esimesed toetused

Filmirežissöör Peeter Simm
Filmirežissöör Peeter Simm Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

2019. aasta esimeses tootmistoetuste ning vähemuskaastootmiste taotlusvoorus jagas Eesti Filmi Instituut (EFI) välja 1,32 miljonit eurot. Teiste seas said rahastuse nii spioonilugu, mille peaossa võib oodata Priit Võigemasti, kui Läti-Eesti koostööna valmiv lastefilm.

EFI andis tootmistoetused kahele mängufilmile.

Tõsieluliste juurtega "O-2" sai 600 000 eurot toetust. Linateose tegevus viib Molotov-Ribbentropi pakti aegsesse Eestisse – aastasse 1939. Filmis kehastub Priit Võigemast Eesti Sõjaväeluure (O-2) kapteniks, kes naaseb kodumaale, et uurida oma ametivenna salapärast surma. Jälgi ajades joonistub aga üha selgemalt välja Punaarmee Eesti okupeerimise plaan, milles on oma osa mängida Nõukogude sõjaväeluurel. Stsenaariumi autorid on Tiit Aleksejev, Eriikka Etholen-Paju ja Tom Abrams ning filmi toodavad Nafta Films ja Taska Film.

Režissöör on Margus Paju, kes lavastas ka "Supilinna salaseltsi". Värskeima projektiga pöördub režissöör spiooniloo radadele. "Seda, kui halvasti meil kõik 1939. aastal läks, teame me kõik. Võttes ette Tiit Aleksejevi kirjutatud materjali, hakkasin ma ajaloolaste kaasabil otsima, kas Eesti mõne väikesegi võidu saavutas. Uskuge või mitte, see võit oli olemas ja võib-olla et suuremgi, kui me arvata oskame," avas Paju filmiloo tagamaid.

460 000 euroga toetati mängufilmi "Vee peal". Režissöör on Peeter Simm ning seda toodab Filmivabrik. Olevi Ruitlase samanimelisel menuraamatul põhineva linateose keskmes on vanavanemate käe all kasvav Andres, kes sirgub Nõukogude Eesti provintsilinnas. Noormeest ümbritsevad elus karastunud karakterid avaldavad oma mõju noore hinge kujunemisele. Filmiloo koomilise pealispinna all peitub aga valulik lugu, kus tuleb eredalt esile inimese põhivajadus hoolimise ja armastuse järele.

Simm sõnas, et ta ei tee filmi nõukogude aja loojangust, vaid  kolmeteistaastase poisi võimest jääda inimeseks ebatäiuslikus maailmas, ning lisas: "Koduõu on siin kui teatrilava, kus igaüks lavastab näidendit "Minu elu" - saab korraks tähelepanu, harilikult hukkamõistvat, peaasi, et enda olemasolust märk maha jääks."

Mõlema mängufilmi tootmistoetused jagunevad 2019. ja 2020. aasta peale.

EFI vähemuskaastootmise toetusi antakse Eesti filmitootjatele rahvusvahelistes projektides osalemiseks. 2019. aasta esimeses vähemuskaastootmise voorus toetas EFI kahe mängufilmi ja ühe dokumentaalfilmi tegemist kokku 260 000 euroga. 

100 000 eurot eraldati lastele suunatud Läti-Eesti koostööfilmile "Jõulud džunglis". Filmi idee autor ja režissöör on Jaak Kilmi, kes juba väikese poisina fantaseeris džungliseiklusest ning suuremana neelas filme ja raamatuid, mille tegevus toimus džunglis.

"Nüüd, mil vihmametsi ähvardab inimtegevusest tulev oht, on mul aeg tuua oma fantaasiad ekraanile ja lasta lastel päästa džungel," selgitas Kilmi filmi sünnipõhjuseid. Filmi võtted toimuvad suures osas Yogyakarta piirkonnas Jaava saarel Indoneesias.

"Kui seni ei ole Balti filmivaatajad naabrite filmide vastu eriti huvi üles näidanud, siis ehk saab selle nukra trendi uude suunda keerata koos tehtud lastefilmide abil. "Jõulud džunglis" võiks siin olla kenaks alguseks. Seda enam, et selle Läti lastefilmi režissöör on meie oma Jaak Kilmi," sõnas Eesti Filmi Instituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins. Filmi kaastootja Eestist on Stellar Film ning filmist valmib ka eestikeelne versioon.

Taani-Belgia-Eesti koostööfilm "Erna läheb sõtta" sai 130 000 eurot. Taani režissööri Henrik Ruben Genz lavastatav linateos kannab I Maailmasõja viimasesse aastasse ning jälgib sõjatandrit läbi ema silmade. Filmi peatootja on Taani stuudio Nimbus, kes muu hulgas on teinud telesarja "Sild". Filmi nimiosas astub üles Trine Dyrholm, kes mängib peaosa hiljuti kinodes jooksnud filmis "Nico, 1988".

Eesti osatähtsus projektis on suur – neljakümnest võttepäevast soovitakse Eestis läbi viia enam kui pooled, ning selle Eestipoolne kaastootja on Nafta Films.

Kanada-Eesti ühistööna valmiv dokumentaalfilm "E-riik" sai toetust 30 000 eurot.
Režissöör Chris Mullingtoni dokumentaal avab globaalse digitaliseerumisega seotud väljakutseid. "Tegemist on olulise, moodsa ja põneva teemaga ning Eestil on selle filmi sisusse palju pakkuda," kommenteeris Tibbo-Hudgins. Filmi kaastootja Eestist on Traumfabrik.

2019. aasta teise mängufilmide tootmistoetuste voorus on EFI-l jagada veel 625 800 eurot ja vähemuskaastootmiste voorus 240 000 eurot. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: