Salmes esietendub Vana Baskini ja Polygon Teatri koostöös valminud "Garaaž"

Vana Baskini ja Polygon Teatri koostöös valminud
Vana Baskini ja Polygon Teatri koostöös valminud "Garaaž". Autor/allikas: pressimaterjalid

Reedel, 8. märtsil tuleb Salme Kultuurikeskuses lavale Soome kaasaegse näitekirjaniku Mika Myllyaho näidendi põhjal ja Vana Baskini Teatri ja Polygon Teatri koostööprojektina valminud lavastus "Garaaž".

"Jaagul on väikelinnas autoparandustöökoda. Ta on terve oma elu olnud ettevõtja ja elatanud peret autosid remontides. Napilt enne pensionileminekut on ta jõudnud pankroti äärele. Kaasaegsed autod vajavad kaasaegseid parandusseadmeid ja arvuteid, mis on kallid ja eeldavad oskusi. Pankrot on aga ennekõike väga isiklik kaotus – viimane asi, mida Jaak elus kogeda sooviks. Olli on Jaak võtnud töökotta abiliseks, et aidata lapsepõlvesõpra, kes on läbipõlemise tõttu tagandatud koolijuhataja kohalt. Mõlemad mehed on kuuekümnendates, umbes sealtsamast, kus nende tsiklid või autodki. Mehed võtavad üheskoos ette võitluse Garaaži eest, milles ootamatud tegelased on mootorsaag ja Ford Mustang. Koos algab tõeliselt lõbus teekonnafilm: mehed otsustavad hakata YouTube'riteks, Facebook'i klikke koguneb mühinal, uusi kundesid ka. Maailm on võrdne ja nagu ei ole ka. Maailm on nostalgiline ja nagu ei ole ka. Ja nii on ootamas 120 minutit tihedat ja lõbusat tulistamist nagu tõelises teekonnafilmis ikka," seisab lavastuse kirjelduses.

Näidendi autor Mika Juhani Myllyaho (sündinud 30. detsembril 1966 Keraval) on tuntud soome teatrilavastaja, näitleja ja dramaturg. Kansallisteatteri juhataja aastast 2010. Eesti vaatajale on Mika Myllyaho tuntud Vanemuises edukalt lavastatud triloogia "Kaos", "Harmoonia" ja "Paanika" lavastuste kaudu. "Garaaž" on uue triloogia esiknäidend, millele on samuti oodata järge.

"Seda lugedes taipasin ühtäkki, kui palju on east sõltumata meie hulgas neid, kes tegelikult ei soovi kõigega kaasa joosta. Kõnetas nende 60-aastaste vanameeste jõulisus ja vitaalsus, rõõm ja elutahe. Ja ma leidsin, et olen tabanud naelapea pihta. Kui ollakse keskeas, on see hääbumine või algab just alles siis parimal moel rock'n'roll? Nõnda kujunes ka mõnus meeskond, kes kõik 50–60 ringis. Nii et veeretame kivisid ehk rock'n'roll!" rääkis lavastaja ja tõlkija Tamur Tohver.

Lavastaja ja tõlkija on Tamur Tohver. Laval mängivad Tõnu Oja Eesti Draamateatrist ning Andrus Eelmäe. Helilooja ja muusika elav esitus Mait Rebaselt. Lavakujundus ja kostüümid Jaak Vausilt ning videokujundus Henri Viieselt. Produtsendiks Aarne Valmis Vana Baskini Teatrist, kaasprodutsendid Kristel Treier ja Georgi Viies Polygon Teatrist.

Esietendus on 8. märtsil Salme Kultuurikeskuses ja järgmised etendused erinevates paikades üle Eesti.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: