Arvustus. Inspireeriv lugu konventsionaalses kuues ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"The Boy Who Harnessed The Wind" Autor/allikas: kaader filmist

Uus film Netflixis

"The Boy Who Harnessed The Wind"

Lavastaja Chiwetel Ejiofor

Näitlejad Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Felix Lemburo

6,5/10

Voogedastusplatvormis Netflix publiku ette toodud briti draama "The Boy Who Harnessed The Wind" räägib tõsielulise ja isikliku loo noorest taibukast koolipoisist Williamist, kes elab Ida-Aafrikas Malawi ruraalses väikekülas. William Kamkwamba samanimelistel memuaaridel põhinev film vaatleb üleriigilise toidukriisi ja individuaalsete pingutuste seoste avaldumist kohalikul kogukondlikul tasandil, tehes inspireeriva kummarduse ettevõtlikkusele ja õpihimulisusele ning visualiseerides olulisi lugusid piirkonnist, mis jõuavad harva mängufilmi kujul laiema publiku ette.

Näitlejana tuntud ja tunnustatud ("12 Years A Slave", "Dirty Pretty Things") Nigeeria juurtega Chiwetel Ejiofori lavastajadebüüt viib nullindate Malawisse, kus enamik riigi elanikest elatub põllumajandusest. Ka William (Maxwell Simba) pärineb talunike perest, kes püüab ressursside piires toetada laste kooliteed. Erinevalt tema isast (Ejiofor), kes usub tarmuka füüsilise töö viljakusse, on William tehnilise taibuga probleemilahendaja, kes pärast koolipäevi parandab kogukonna raadioid ja otsib prügimäelt juppe oma projektide jaoks.

Õpihimulise Williami kooliteel püsimise püüete taustal arenevad majanduslikud, keskkondlikud ja (geo)poliitilised protsessid, mis jõuavad kohalikule tasandile muu hulgas läbi ebausaldusväärse ja korrumpeerunud riigi ning kasumihimuliste ettevõtete, süvendades üleujutuste räsitud toiduolukorda. Sirgjooneline, konkreetne ja etteaimatav lugu jälgib Williami teekonda hoogustuva toidukriisi keskel, mis hakkab lõhestama igakülgselt kohalikku elu ning tekitama peresiseseid pingeid.

Režissöör Ejiofor, kes kannab filmis isa rolli sügavalt ja tugevalt, toob need protsessid üksikisiku tasandile teadlikult ja tundlikult. Ühelt poolt hoiab ta tegevustiku elulähedasena ja karakterite motiivid selgetena ning teiselt poolt suudab ühendada need mõjuvalt ja orgaaniliselt ühiskondlike protsessidega. Ja seda sellisel viisil, et fookus on ikkagi Williami perekonnal ja sotsiaalsetel suhetel. Empaatiline lähenemine karakteritele ja eesmärk rääkida inspireeriv lugu ilma sentimentaalsete rõhuasetustega aga tõmbavad loo pinget alla ja loovad veidi liiga ühtlaselt aeglase tempo. Filmi üdini konventsionaalsele ent töötavalt terviklikule ülesehitusele annavad nüanssi täpsed ja liigutavad minimalistlikud näitlejatööd. Samal ajal küllaltki traditsioonilisele pildikeelele lisavad omapära päikse poolt pleegitatud liivased toonid, mis loovad filmile ühtlase atmosfääri.

Ühiskondlike, majanduslike ja keskkondlike protsesside tihedat seotust näitav film käsitleb ühe pere loo taustal eri põlvkondade mõtteviiside põrkumisi, linnastumist ning isa-poja suhteid. Taustateemadena kontekstualiseerivad nad põhiliini, mis rohujuuretasandi leidlikkust, uuenduslikkust, ettevõtlikkust ja visadust väärtustades demonstreerib, milleks on võimeline hakkaja koolipoiss, kui talle anda vähegi toetust ja abi. Ja sellega saab pildiliselt ning narratiivselt keskpäraseks jääv film inspireerivalt hakkama. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: