Arvustus. "Ratsa rikkaks": palju raha, vähe relevantsust

"Ratsa rikkaks" ("The Hummingbird Project") Autor/allikas: outnow.ch

Uus film kinolevis
"Ratsa rikkaks" ("The Hummingbird Project")
Režissöör: Kim Nguyen
Osades: Jesse Eisenberg, Alexander Skarsgård, Salma Hayek jpt.
5,5/10

Kui huvitav saab olla film valguskaabli paigaldamisest? Finants-triller-draama "Ratsa rikkaks" näitab, et pisut küll, eriti, kui lisada valemisse meeletud summad, tehnoloogiline võidujooks, raha- või kättemaksuhimulised tegelased ning ahnusega toonitud edujanu. Film, mis räägib digitaliseerunud finantsmaailma ja tehnoloogilise arengu seostest üksikisiku ja korporatiivse kasumihimuga, ei väsi aga meelde tuletamast, et sellest põhimotiivist päris ei piisa.

"Ratsa rikkaks" viib algoritmidega opereeritud välkkauplemise maailma, kus iga millisekund loeb. Maailma, kus on issiprobleemidega libekeelsed hangeldajad (Jesse Eisenberg kui eksmüügimees Vincent), oma talendile pühendunud sotsiaalselt kohmakad tehnoloogiageeniused (Alexander Skarsgård tema nõo Antoniga) ning inimesi kui kergelt asendatavaid vahendeid vaatlevad halastamatud tegevjuhid (Salma Hayek nende eksbossi Eva Torresena).

Lugu saab hoo sisse Vincenti ja Antoni kuluka ja ambitsioonika plaaniga vedada 1600 kilomeetri pikkune maa-alune valguskaablitoru Kansasest New Jerseysse, mis annaks neile millisekundilise konkurentsieelise börsiäris, mis põhineb just kiirusel. Nagu ehitusprojektidega ikka, käivad ka Vincenti ja Antoni suure kasvupotentsiaaliga ja ebaõnnestumisriskiga ettevõtmisega kaasas bürokraatlikud, tehnilised, organisatoorsed, inimlikud ning keskkondlikud takistused.

Kanada režissöör-stsenarist Kim Nguyen lisab veel nõbude ja endise tööandja vahelise konflikti ja võidujooksu, üritades kerida trillerlikku pinget, mis aga töötab harva. Ta viskab mõjutegurite hulka peategelasi Antonit ja Vincenti suunavad tervislikud ja perekondlikud detailid, mis põimitakse lukku pigem instrumentaalselt ega oma emotsionaalset efekti. Vedades põhiliini taustal ka süvenematult Taaveti ja Koljati motiivi, ei oska film otsustada, kuidas ta suhtub oma eesmärgist pimestunud peategelastesse.

Ekspluateerivate oportunistide ja taibukate ettevõtjate vahele paigutudes moodustavad Anton ja Vincent kummalise koosluse, mille Eisenberg ja Skarsgård eluliseks suudavad muuta. Samal ajal, kui Eisenberg jätkab "Social Networkis" kinnistatud tüpaaži - vilkalt kõnelev, taibukas ja rahutu noortalent - varieerimist, näitavad Skarsgård ja Hayek mitmekesisust.

Ülimalt rutiinse pildikeelega filmi lahjendav tegur on seega asjaolu, et motiivid, teemad ja karakterid ei kumuleeru mahlakaks tervikuks, millel oleks midagi öelda või mis köidaks. Finantsmaailma ahnuse temaatikat puudutades ja kohati huumoriga oma narratiivi vürtsitades kutsub "Ratsa rikkaks" tõmbama paralleele filmidega "The Big Short" (rež. Adam McKay) ja "Wolf of Wall Street" (rež. Martin Scorsese), mis ajavad oma asja märksa stiilsemalt ja efektsemalt.

"Ratsa rikkaks" on tonaalselt ebalev lugu kahest spetsiifilises valdkonnas tegutsevast mehest ja nende "pingelisest" ettevõtmisest, mis ei paljasta sisukalt finantsmaailma kirevaid telgitaguseid ega avalda midagi uut kaasaegse ahnuse kohta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: