Sõpruse kino filmikooli hooaja avab Erich von Stroheimi erootiline tummfilm

"Lollid naised" ("Foolish Wives")

Sõpruse kinos jätkuvad ka sel hooajal filmikooli eriseansid, mille raames jõuavad ekraanile filmiklassikasse kuuluvad linateosed koos asjatundja loenguga. Sarja avab režissöör Erich von Stroheimi film "Lollid naised" (1922).

1930ndatel emigreerusid Saksamaalt natsisimi eest Ameerikasse juudi päritolu filmitegijad, kellest sai alguse Hollywoodi filmitööstuse hiilgus. 1930. kuni 1950. aastatel kujundasid Hollywoodi näo Fritz Lang, Ernst Ljubitch, Billy Wilder jt.

Euroopalik stiil ja suured eelarved lõid neil kümnenditel Hollywoodis glamuuri kõrgaja, kus tooni andis peen Euroopa elegants ja veel peenem juudi huumor. Euroopa kultuuri mõju Hollywoodi unelmate tööstusele ongi Rainer Sarneti filmikooli loengute läbiv teema.

Stroheim oli Austria päritolu režissöör, kes liikus Hollywoodi juba 1906. aastal ja tegutses seal nii rezissööri kui ka näitlejana. Ka filmis "Lollid naised" astub Stroheim lisaks lavastamisele üles näitlejana. Stroheimile kui režissöörile on omane dekadents, ekstsentriline huumor ja ühiskonnakriitika, millest tuleb juttu filmile eelnevas loengus.

Möödunud hooajal jõudis filmikooli raames ekraanile muuhulgas Pier Paolo Pasolini "Suured ja väikesed linnud", Robert Bressoni "Nagu juhtub, Balthazar" ja Kim ki-Duki "Tühi maja".

Filmi "Lollid naised" linastus koos filmikooli loenguga toimub Sõpruse kinos 24. septembril kell 20.00.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: