Luunja tähistab Henrik Visnapuu 130. sünniaastapäeva terve aasta vältava üritusega

Henrik Visnapuu
Henrik Visnapuu Autor/allikas: KirMus

2020. aasta 2. jaanuaril on Luunjast pärit Eesti luuletaja ja kirjamehe Henrik Visnapuu 130. sünniaastapäev. Selle puhul algatavad valla asutused 2020. aastal – luunjalaste jaoks Visnapuu-aastal – mitmeid sündmusi, millest tõotab kujuneda valla piire ületav ning terve aasta vältav üritus.

Visnapuu on üks autoreid, kelle elu najal saab ära rääkida Eesti noorukese riigi ja kõrgkultuuri tekkimise ja kujunemise loo. Tema elu oli omamoodi Eesti ajalugu, täis vastuolusid: noorest boheemlasest ja mässumeelsest poeedist, kes käis läbi oma aja maailma kultuuri tipploojatega, kasvas tõsine riigimees ning sai elu lõpus pagulane kaugel maal, suure lombi taga.

2020. aasta jooksul sünnib Luunjas, aga ka Tartus ja Tallinnas Visnapuuga seotud sündmusi. Luunjalased koos kirjandusinimeste ja Loone Otsaga on kavandanud aasta, mille vältel on plaanis tähistada Visnapuu sünnipäeva, kutsuda kokku suur kevadine teaduskonverents koos Visnapuu-asjatundjatega, korraldada Visnapuu maratonlugemised, esitleda Vallo Kepi dokumentaalfilmi, kokku panna kunsti- ja raamatunäituseid, aga uurida Visnapuu maailma ka kirjandusfestivalide, koolide, lavastajate ja näitlejatega.

Visnapuu-aasta eesmärk on anda nii noortele, kes veel Visnapuud hästi ei tunne, kui ka elukogenumatele võimaluse näha poeeti ajaloopöörises ja tunnetada kokkupuutepunkte maailmaajaloo tormituulte, aga ka lõbusamate tuulepuhangutega.

Visnapuu-aasta prelüüdina kõnelevad neljapäeva, 28. novembri õhtul kell 19 Luunjas Kapteni Keldris Loomingu peatoimetaja ja kirjandusloolane Janika Kronberg ning kirjanik Jürgen Rooste. Nad teevad sissejuhatuse Hernik Visnapuu maailma ja luulesse ning Visnapuu-aastasse.

Lisateavet Visnapuu-aasta kohta leiab Luunja valla kodulehelt.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: