Pärnu ooperipäevade külalisteater on Poola kuninglik ooper ({{contentCtrl.commentsTotal}})

W. A. Mozarti „Don Giovanni“
W. A. Mozarti „Don Giovanni“ Autor/allikas: Pressimaterjalid

2020. aasta Pärnu ooperipäevade külaline on Poola kuninglik ooper, kes toob publiku ette Mozarti "Don Giovanni" ja Stanisław Moniuszko "Õudse mõisa".

2017. aastal asutatud teater tegutseb pika ooperitraditsiooniga hoones, endises Poola kuningapere suveresidentsis Łazienki Królewskie's. Kuningas Stanisław August Poniatowski asutas sinna ooperiteatri, mis avati 1788. aastal. Poola kuninglik ooper on üks vähestest tänaseni säilinud autentsetest 18. sajandi õukonnateatritest Euroopas.

Tänapäeval on teater pälvinud publiku tähelepanu Wolfgang Amadeus Mozarti ja Poola heliloojate ooperite esitamisega, mida on silmas peetud ka Pärnu ooperipäevade lavastuste valikul. Ette kantakse W. A. Mozarti "Don Giovanni" ja Eestis vähe tuntud Stanisław Moniuszko "Õudne mõis". 

"Õudne mõis" jõudis Poola kuningliku ooperi lavale 2019. aastal, mis on Poolas kuulutatud helilooja Stanisław Moniuszko aastaks. Ühtlasi tähistatakse lavastusega Poola iseseisvuse taastamise 100. aastapäeva. 

"Õudne mõis" esietendus Varssavis 1865. aastal. Publiku soojast vastuvõtust hoolimata eemaldati ooper kavast juba kolme etenduse järel. Tsaari tsensuuri häiris nii Jan Chęciński koostatud libreto kui ka Moniuszko muusika rahvuslik meelsus. Ooperi aariates ja koorilauludes leidub viiteid pärimuskultuurile, romantiliste laulude traditsioonile, ning kasutatud on Poola tantsudele iseloomulikke rütme. 

Pärnu ooperipäevad algavad 9. juulil ning lõppevad traditsiooniliselt uhke galakontserdi ja õhtusöögiga festivali viimasel päeval, 11. juulil.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: