Uusaastakontsertidel Tallinnas ja Pärnus olid peategelasteks Mihhail Gerts ja Maria Duenas

{{1578058920000 | amCalendar}}
Mihhail Gerts
Mihhail Gerts Autor/allikas: mihhailgerts.com

Estonia kontserdisaalis Tallinnas juhatas meie esinduslikemat uusaastakontserti ERSO ees Mihhail Gerts. Tema koostatud vaheldusrikkas ja kaasahaaravas kavas oli tulist temperamenti, kirglikku rütmikust ning lüürikatki, mida aitasid toetada noored solistid, tippviiuldaja Hispaaniast María Dueñas ning meie bandoneonivirtuoos Kaspar Uljas.

Pidukava kandis pealkirja "¡Ole! Hispaania fantaasia". Ettekandel oli prantsuse heliloojate Maurice Raveli ja Édouard Lalo Hispaania-ainelist loomingut ning argentiinlasest helilooja ja bandoneonimängija Ástor Piazzolla teoseid. Nauditaval, justkui ilutulestikuga kontsert-revüü laadis etendusel kõlas suurte meistrite lugude vahel ehthispaanlaste, meil vähem tuntud heliloojate virtuoosseid palu. Dirigent ja pianistidiplomiga Mihhail Gerts oli mõnegi teose esitusel ka ise solistina klaveri taga, ERSO kontsertmeistriks Triin Ruubel-Lilleberg. Pärnus ja Tallinnas mängitud kontsert on näide sellest, missugusel tasandil Mihhail Gerts briti kuulsa agentuuri IMG Artists dirigendina (aastast 2017) praegu juba rahvusvaheliselt nähtavalt ja huvitavate programmidega tegutseb.

Kontserdi korraldavad Eesti Kontsert ja Hennessy koostöös ERSOga. 30. detsembril kõlas sama kava enne Pärnu kontserdimajas.

Muidugi andis õhtule tõelise sära ainsa külalisesinejana nooruke hispaanlannast viiulivirtuoos María Dueñas. Aastapäevad tagasi kohtus Gerts tollal 15-aastase viiuldajaga esmakordselt, kui dirigeeris Spivakovi konkursi finaalvooru septembris 2018 Baškiirias Ufaas. María võitis ka seal esimese preemia, lisaks eelmistele tippsaavutustele. See koosmusitseerimine tõi María ka meile Eestisse Gertsi uusaastakava solistiks, mis oli täielik sündmus omaette. Vladimir Spivakovist on saanud noore viiuldaja tõeline toetaja ning tema käe all tegutseva Venemaaa Riikliku sümfooniaorkestriga on María Dueñas esinenud juba ka orkestri kontserdireisidel.

Granadas sündinud María vanemad elavad nüüd Viinis, María õpib nii Viini kui Grazi muusika- ja etenduskunstide ülikoolis, ta peamiseks professoriks on siiski legendaarne Boris Kuschnir Viinis. Noorel viiuldajal oli sünnipäev 4. detsembril, mil ta sai 17-aastaseks. Lisagem vaid mõned tema senistest auhindadest ja võitudest: Telemanni konkurss Poolas, Treviso ja Zanuccoli-nim Itaalias, Zhuhai Mozarti-konkurss Hiinas, Leonid Kogani konkurss Brüsselis, Jankelevitši- ja Spivakovi-nim Venemaal (Omskis ja Ufaas); María on asutanud oma kaastudngitest Viinis Hamamelise kvarteti, ta enda pala "Farewell" võitnud preemia Schumanni konkursil Saksamaal... Õpingute kõrvale kutsub teda solistiks aina rohkem kuulsaid orkestreid ja dirigente.

Kui praegu 35-aastase, Tartus sündinud Mihhail Gertsi kutseliste kollektiivide juhatamise alguseks pidada aastat 2005 (Rahvusmeeskoori juures), on tal dirigendi karjääri selja taga mitte palju enam kui tosin aastat. Nõutud populaarsete muusikalide dirigendina (19-aastaselt juhatas "Cabaret" etendusi), kutsus Eri Klas ta 2007. a Rahvusooper Estonia koosseisuliseks dirigendiks, Gerts juhatas seal kuni 2014 enam kui 30 lavalugu. Aastatel 2015-2017 oli Mihhail Gerts 1. kapellmeistri ametis Hageni Teatris Saksamaal. Koostöö muusikateatritega on jätkunud ning praeguseks on ta lavale toonud enam kui 40 ooperit ja balletti. Teatrimajade hulgas, kus ta on viimasel ajal juhatanud, on Itaalias Teatro la Fenice ja Teatro delle Muse Anconas, Mihhailovski teater Peterburis, Valgevene Rahvusooper, Opéra Saint-Étienne Prantsusmaal (märtsis 2019 Benjamin Godard'i "Dante") jm. 

Uus tippdirigent Mihhail Gerts on meil mitte tulemas, aga juba olemas. Suhteliselt lühikese aja jooksul on Gerts seisnud veel vähemalt 20 tuntud sümfoonia- või teatriorkestrit ees Tokyost Londonini. Iga aasta toob juurde huvitavaid esmakohtumisi. Kõnekas on ka aeg äsjalõppenud sügisest: septembris juhatas Mihhail Gerts Neeme Järvi kõrval kaht kontserti ERSO Kesk-Euroopa turneel, solistiks viiuldaja Nicola Benedetti, oktoobris seisis Luxembourg'i filharmooniaorkestri ees, novembris mängisid tema käe all BBC sümfooniaorkester Londonis väljamüüdud Barbican Hallis (sensatsiooniline kava) ja Orchestre Philharmonique de Radio France Pariisi uues filharmooniamajas, solistiks Matthias Goerne. 10.-16. detsembril esines ta ootamatult, asendades Gustavo Dudameli,  Itaalia turneel (Torino, Brescia, Udine, Rimini ja Genua), mängis Rooma esinduslik Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Need on kontserdid, orkestrid ja saalid (eelnevad alates oktoobrist on kõik debüüdid!), mis teevad au igale dirigendile. Uue aasta algus on Eesti dirigendile samuti väga sisukas: 10. ja 12. jaanuaril tulevad Straussi-kontserdid Antwerpenis Kuninganna Elisabethi saalis ning Hasselti kultuurikeskuses, solistiks sopran Ilse Eerens; 16.-18. jaanuaril taas Pariisis Orchestre Philharmonique de Radio France'i ees. Maailmakuulsas kontserdisarjas, festivalil La Folle Journée Prantsusmaal Nantes'is on Mihhail Gerts 24. jaanuarist kuni 1. veebruarini kutsutud juhatama koguni kahte projekti, kontserte orkestritega Orchestre National des Pays de la Loire (debüüt) ja Sinfonia Varsovia, mõlemas Beethoveni kavadega. Siis tuleb Dublin ning 28. veebruaril taas Eesti ja ERSO, mil tema käe all kõlab Anton Bruckneri VIII sümfoonia. 

Mihhail Gertsi saavutuste üle saavad rõõmu tunda tema professorid Paul Mägi Tallinnas ning Christian Ehwald ja Hans-Dieter Baum Berliinis. 2013-2017 oli Gerts Saksa Muusikanõukogu dirigentide foorumi stipendiaat. Toreda preemia lisaks teistele sai ta 2014. aastal: ta on ka auhinna Deutschen Operettenpreis für Junge Dirigenten laureaat.

Toimetaja: Valner Valme, Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: