Vabamu kutsub ühiselt looma virtuaalnäitust "Ajalugu asjades" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1585030380000 | amCalendar}}
Krasnojarski krai Bogradi rajoon, Soni küla 1950. aastatel.
Krasnojarski krai Bogradi rajoon, Soni küla 1950. aastatel. Autor/allikas: Vabamu

25. märtsil möödus 71 aastat märtsiküüditamisest. Sellega seoses kutsub okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu inimesi mõtlema oma perekonnaloo peale ja jagama küüditamise või Siberiga seotud esemete lugusid, et mälestada olnut ja luua koos virtuaalnäitus "Ajalugu asjades".

Vabamu virtuaalnäitus "Ajalugu asjades" on kõigi kogumisaktsioonis osalejate ühisloome, mis võimaldab digitaalselt tutvuda esemetega, mida muuseumis ei leidu või ei saa kohale vaatama minna. Näituse loomine algas 24. märtsil Vabamu kodulehel ning täieneb iga päev, mil muuseumile saadetakse uusi lugusid ja fotosid esemetest, mis räägivad lugusid küüditamisest ning Siberisse saadetud inimestest ning nende elusaatustest.

"Praeguses eriolukorras, kui veedame varasemast palju rohkem aega kodus, on hea hetk peatuda ja märgata, mis esemed meid ümbritsevad. Igapäevases kiirustamises ei pruugi olla aega, et mõelda oma vanaisale, kelle puhvet seisab meil elutoas, või vanatädile, kelle tikitud linik on voldituna kummutisahtlis," rääkis Vabamu tegevdirektor Keiu Telve.

"Kui vaadata praegust olukorda ja kuulata lugusid Siberis hakkama saamisest ning üksteise toetamisest, on just need lihtsad mõtted mälestustest ja vanaema-vanaisa juttudest need, mis keerulisel päeval meile lootust ja eeskuju võivad pakkuda," lisas Telve.

1949. aasta märtsis küüditatud inimesed Krasnojarski krai Bogradi rajoonis 1950. aastatel. Autor/allikas: Vabamu

Loo jagamiseks kutsub Vabamu üles kodus ringi vaatama – mida leidub riiulitel? Kas inimestel on kodudes mõni kiri, ehe, mööbliese, foto või muu meene, millega meenub lugu? Lugu, mis seotud küüditamise või mõne pereliikmega, kelle eluteed küüditamine või Siberis hakkama saamine puudutas.

Selleks, et virtuaalnäitusel osaleda, palub muuseum teha looga esemest pilt ning laadida see koos tekstilõiguga üles virtuaalnäituse veebilehele. Saadetud ese jõuab virtuaalnäitusele 24 tunni jooksul.

1949. aasta märtsis korraldas Nõukogude võim Balti riikides neli päeva kestnud operatsiooni "Priboi", mille käigus saadeti sunniviisiliselt asumisele üle 22 000 eestimaalase. Arreteerimine toimus ööpimeduses, pakkimiseks anti aega 20 minutit kuni 2 tundi – kaasa võis võtta asju kuni 100 kg pere kohta. Kohvritesse, tekkidesse ja voodilinadesse pakiti toiduaineid, mälestusesemeid, käsitöötarbeid, riideid, raha.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: