Seljametsa muuseum tutvustab Mihkel Lüdigi elu laiemale publikule

Foto: ERR

Laulupeo avalauluna kõlav "Koit" on ilmselt kõigile tuttav, kuid selle autorist Mihkel Lüdigist ei pruugi teada kuigi palju. Nüüd püüab Seljametsa muuseum seda lünka täita.

Mihkel Lüdig sündis 9. mail 1880. aastal Vaskrääma külas. Praegu kuulub see ala Pärnu linnale. Lüdig sündis pere teise lapsena, aga selles talus esimesena ning tema sünni puhul istutas isa tamme. Kokku oli peres 18 last, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tal oli õnne, tema suguvõsa oli väga musikaalne. Tema ema õpetas talle kodus orelimängu, nii et poiss mängis juba viieaastaselt lihtsamaid koraale. Kui üks tubli Pärnu tööstur Franz Jacob sattus neile külla, siis lasti poisil kõrvaltoas mängida, mille tulemusena härra Franz Jacob palus poisi endale kasulapseks ja üksiti lubas tema haridustee eest hoolitseda," rääkis muuseumipedagoog Ants Välimäe.

Poisil oli Pärnus imelapse kuulsus ja juba 16-aastaselt sai ta Pärnu Nikolai kirikusse orelimängijaks. Linnapea Oscar Brackmann ja Pärnu ettevõtjad moodustasid tema toetamiseks hoolekogu. Brackmann toetas ka tema hilisemaid õpinguid Moskvas ja Peterburis.

"Temast võib rääkida kui kaitseväeorkestri asutajast, kui konservatooriumi loojast. Tema oli see mees, kes Peterburist tulles oma suure kogemuse pealt muusikaelu korraldamisel jõudis ikkagi koos sõpradega selleni, et Eesti inimestele tuleb anda professionaalset kõrgemat muusikaharidust. Tema eestvedamisel aastal 1919 muusikaakadeemiale algus pandi. Tema oli ka esimene rektor," selgitas Välimäe.

Lüdig oli tihedalt seotud ka Pärnu muusikaeluga ja kui ta Peterburis õppimise ajal veetis suved Vaskräämas, andis Endla teater talle kasutada jalgratta, et ta saaks kaks korda nädalas käia linnas kooriproovides.

1934. aastast kuni oma surmani 1958. aastal elas ja töötas Lüdig Vändras. Tema nime kannab Vändra muusikakool.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: