Vaba Lava Narva loodab kriisi kiuste püsima jääda

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vaba Lava Narva loodab kriisi kiuste Narvas püsima jääda ja valmistub uueks hooajaks. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Vaba Lava Narva teatrikeskus pole kriisi tõttu töötajaid koondanud ja loodab publikule uksed avada sügisel.

Vaba Lava Narva teatrikeskus loodab publiku uuesti majja lasta sügisel. Suvel teeb teatrimaja vaid neid teatriprojekte, mida on pikalt ette valmistanud ja päris ära jätta ei saa.

Näiteks juulis pidi koostöös Peterburi teatritegijatega toimuma Narvas festival, kuid kuna piir on kinni, siis toodab teatrimaja selle raames ühe veebipõhise lavastuse Narvas ja Jaanilinnas, mida publik interneti vahendusel näha saab. Sügisesse on plaanitud esietendused, festivalid ja lastehommikute sari, kuid kas see kõik teoks saab, pole kindel.

"See olukord on näidanud, et mitte millelegi ei saa kindel olla," tõdes Vaba lava juht Märt Meos. "Praegu on ikkagi reeglid sellised, et tuleb jälgida ka 2+2 ja see tegelikult paneb publiku paigutamisele ja tegijatele päris suure vastutuse."

Narva Vaba Lava mahutab 200 inimest ja kui teatrimaja rakendab 2+2 reeglit, siis saavad nad saali lubada 30 inimest. "Siis muutub asi mõttetuks."

Koroonakriisi piirangutest tingitud rahaline kahju teatrile on päris suur, tõdes ta. Olukorras, kus teatrimaja oli aktiivsel hooajal pikalt kinni ja omatulu langes nulli, kaotas Vaba Lava Meosi hinnangul umbes 150 000 eurot ehk ligi poole aastasest plaanitud omatulust. Samas töötajaid ei koondatud.

"See on üsna valus teema, sest et kui me arvestame seda, et meil on kaks teatrimaja ja kuus saali, siis on meil 14 töötajat, ja kui me peaksime koondama, siis peaksime ühe teatrimaja kinni panema," selgitas ta.

"Ja meil on ju alles värskelt komplekteeritud, Narvas töötab meil viis inimest, ma ei kujuta ette, et me peaksime sealt koondama. Muidugi, palgakärped on võimalikud. Me tegime seda kohe märtsi lõpus ja tegime taotluse töötukassale ja me saime toetust," lisas Meos.

Lisaks töötukassa toetusele taotleb Vaba Lava kriisiabi kultuuriministeeriumilt. Meosi hinnangul õnnestub Vaba Laval Narvas püsima jääda, sest publik on Narvas olemas, plaanid uueks hooajaks on tehtud ja motivatsioon tööd jätkata on kõrge.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: