Neil Taylor: kirjutamist tuleks võtta kergusega ja lugejaid austavalt

Kirjanik Neil Taylor.
Kirjanik Neil Taylor. Autor/allikas: SCANPIX / POSTIMEES / PEETER LANGOVITS

Eesti keeles ilmus Neil Taylori "Eesti ajalugu", kus autor on kaardistanud Eesti tee praeguse heaoluni, milleni jõudmiseks tuli üle elada ligi tuhat aastat okupatsiooni taanlaste, rootslaste, sakslaste ja venelaste võimu all. Ta otsustas raamatu kirjutada, sest ükski ingliskeelne autor ega esineja ei ole seda 1947. aastast saati teinud.

Mida te arvate, miks on Eesti olnud läbi aegade huvitav koht ning miks tänaseni tuntakse Eesti vastu nõnda suurt huvi?

Pärast taasiseseisvumist on Eesti riiki lääne meedias järjepidevalt demokraatia taastamise, majanduse ja looduskeskkonna kaitsmise eest positiivselt kajastatud. Hiljuti tunnustati Eesti rolli NATO-s võimalike Venemaa rünnakute kaitsmise eest.

Mis oli raamatu "Eesti ajalugu" (inglise keeles "Estonia: a Modern History") kirjutamisel ja avalikustamisel kõige raskem ning väljakutsuvam ülesanne?

Kõige raskem oli kirjutada ajavahemikust Brest-Litovski lepingu allkirjastamisest, mis toimus märtsis 1918, kuni Tartu rahulepinguni, mis toimus märtsis 1920. See oli kõige suurem väljakutse, kuna lääne lugejatel on vähe teadmisi I maailmasõja kohta idas ja sellest, kuidas Eesti suutis võita ning säilitada oma iseseisvuse.

Võib vist eeldada, et olete suur ajaloofänn. Milline juht, diktaator Euroopa ajaloost on teie lemmik ja miks?

Kārlis Ulmanis oli arvatavasti Euroopa kõige heatahtlikum, kuid samas tõhusam diktaator, kaitstes Lätit suuresti majanduskriisi mõjude eest ja suurendades samal ajal põllumajandus- ja tööstustoodangut.

Kui sarnane on teie meelest Briti ja Eesti ajalugu?

Need on siiski täiesti erinevad. Ühendkuningriik on olnud stabiilne ligikaudu 950 aastat, Eesti ainult 30. Ühendkuningriik rajas ülemaailmse impeeriumi, Eesti oli erinevate impeeriumide kontrolli all.

Kas oskate välja tuua mõned punktid ja õppetunnid, millest on minevikku vaadates võimalik õppida?

Ühtegi Vene rügementi ei saa suhetes Eestiga mitte kunagi usaldada. Kõik mineviku katsed liitumiseks Venemaaga on viinud ainult Venemaale alistumiseni. Läände suunduvad liidud on tõenäoliselt usaldusväärsed, nagu on tõestanud EL-i ja NATO liikmesus.

Millised on teie hobid, millega meeldib tegeleda?

Mulle meeldib lugeda vanu reisikirju ja reisiraamatuid. Meeldib veel kokata ja kuulata 1960. aastate muusikat.

Palun kirjeldage ennast kolme sõnaga.

Vastutulelik. Pühendunud. Usaldusväärne.

Kuidas olla edukas selles, mida teed? Mis on teie salajane kood, edu võti raamatute kirjanikuna?

Kirjutamist tuleks võtta kergusega, samal ajal austades lugejaid, mitte neile liiga teha.

 

Lühiintervjuu tegi Tayloriga raamatu eesti keeles välja andnud Rahva Raamatu kirjastus.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: