Haapsalu vanalinna arheoloogilistel kaevamistel avastati uhked kivikeldrid

Haapsalu vanalinnas Rüütli ja Linda tänava ristmiku kõrval tehtavad arheoloogilised kaevamised tõid päevavalgele uhked kivikeldrid ja kinnituse selle kohta, kuidas on ajalooliselt muutunud Haapsalu hoonestus.

Maa all olid peidus avarad keldrid ja kaks kaevu. Viimati kaevasid arheoloogid Haapsalu vanalinnas mõnda kivihoonega kinnistut ligi 30 aasta eest. Arheoloog Anton Pärn ütles, et saab üha selgemaks, et 15. sajand oli aeg, mil Haapsalu sai endale arvukalt kivist maju ja kinnistus tänavajoon.

"Me saame Rüütli tänava äärsetes keldrites rääkida pigem tänavajoone nihkumisest ja paljuski on see olnud seotud 15. sajandi esimesel poolel linnamüüri ehitusega ehk siis linnamüür on dikteerinud Rüütli tänava äärse hoonestuse nihkumist mõnevõrra kaugemale," ütles Pärn "Aktuaalsele kaamerale".

Avastusi on ka varasemast ajast ehk 13. sajandi teisest poolest, mil Haapsalu rajati. Siis asus siin lähedal üks toonaseid linna tuiksooni, piiskopilinnuse juurest sadamakohani viinud Pime tänav, mida pole seni eriti uuritud.

"Põhjus on see, et see on ainuke tänav Haapsalu linnas, mis on tänavapildist kadunud. Me saame seda jälgida ajaloolisel plaanimaterjalil, kuid nüüd on meil taas võimalus uurida tänavakihte ja määrata ära ka selle tänava vanus," selgitas Pärn.

Kinnistul olnud hoonet ehitati sajandite jooksul korduvalt ümber. Kirjalikest allikatest on teada, et 18. sajandil oli siin üks linna kolmest kõige kallimast majast. Nõukogude võim lammutas lagunenud hoone 20. sajandi keskel.

 

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: