Arvustus. Rahustavalt praksuv Dagö

"Hommik Anuga" 12. mail, DAGÖ Autor/allikas: Liis Sinitamm/ERR

Uus plaat

Dagö

"Küte" (hyper.records)

7/10

Küttena kirjeldatakse sageli tempokat, energilist, publikut ühes hüppama ärgitavat muusikat. Dagö seitsmenda albumi nimi võib seetõttu mõjuda mõnevõrra eksitavalt. Viisiku küte pole plahvatus lavalaudadel, vaid vaikselt ahjuukse taga, pliidi all või kaminas praksuv leek.

Vagura vanaduspõlve suunas – bänd on tegutsenud tänaseks väärikad 22 aastat – tiksumisega siiski tegemist ei ole. Pigem vastupidi, ligi kümnele aastale veninud salvestamispausilt naasnud Dagö on leidnud uue fookuse, mida 2011. aasta väsinud moega "Plaan Deltal" nappis. Selleks hetkeks olid bändiliikmed kõigi muude tegemiste kõrvalt pea tosin aastat väsimatult mütanud, andnud järjepanu välja kuus plaati ja ühe kontsertalbumi.

Hitimaiguga lugude tihedust nagu aastatel 2000-2003 albumitel "Dagö", "Toiduklubi" ja "Hiired tuules" bänd vaevalt enam saavutabki. See pole kriitika värske, vaid tunnustus toonase materjali suunas. Õnneks pole Dagöt vedava tandemi, kitarristi ja muusika autori Peeter Rebase ning laulja ja tekstide eest vastutava Lauri Saatpalu talent ja omavaheline klapp kadunud.

Eelkõige on bändi ilmet domineerinud Saatpalu karakter – nii sõnarohketel avalikel esinemistel, lugude tekstides kui ainulaadse vokaali tõttu. Ta oskab põimida kõrget ja madalat, elegantset ja robustset. Olen kohanud rohkelt neid, kes peavad Saatpalu sõnaseadet geniaalseks, kui neid, kes labaseks. Mõlemad pooled paistavad juba "Kütte" mahedalt kõlavas avaloos "Tantsi mu poole". Täishäälikutiined sõnamängud toonuse, palloni, loomuse, laimijoogi, galloni ja hollariga veetlevad. Oluliselt vähem veetleb "tantsin nagu neegrinaine".

Et muusikalised ideed on plaadile kogunenud kaua, võib siin-seal aimata mõjutusi, mis sobiksid hästi Saatpalu teiste ansamblite kavva. Elektroonilise algusega, ilmselt plaadi kõige rajum pala "Sahk" meenutab mõningaselt halvaendelisuselt otsapidi Pantokraatori "Metsavahti". Ülejäänud materjaliga kakofooniasse sattuv "Võro reiv" näib aga eksinuna siia Beep Shop Boysi repertuaarist.

Dagö tugevus on alati olnud nii muusika kui tekstide kaudu jutustada lugusid, luua lühifilmina kulgevaid pildiridu olukordadest, kohtadest, inimestest. Suurepäraseks näiteks on seekord bändi parimate aegade meeleolu meenutav tundeküllane "Nastja".

Ka Dagö lood ise seonduvad sageli kohtadega – Kalamaja moonidest ja Tartu tenniseklubist Pöide, Korfu, Klaipeda ja Veneetsiani. Nüüd on plaati inspireerinud Eesti saared, mille elu ja melu sõnadest mitmeti läbi kajavad. Ka kaanel kujutatud ahi pärineb Hiiumaalt ning tänud on suunatud Kassarisse, mille rahvamajas Rebane ja Saatpalu plaadile põhja ladusid.

Saareelu tüünus, kaugus suurlinna ärevusest läbibki plaati. Rahutu meelega kuulates võib leebus hetkiti igavakski muutuda, vajades keskendumist. Lood nagu "Elias ja Elias", "Üksikema lõikab võsa" ja "Ehitusmeister Solnessi unenägu" mööduvad suvise briisina – loovad mõnusa olemise, aga sügavamalt ei puuduta. Haarava üles-alla käiguga "Linnuke peas" näitab aga taas Dagöt täisvõimsuses ning päris lõppu on muidu Saatpalu sõnaohtrusele toetuval bändil pakkuda vaid kaheksa napi reaga ootamatult rahvuslik, sinimustvalge motiiviga nimilugu, mida poleks keeruline kujutleda laulupeo kavva.

Dagö fännid on "Kütet" kaua oodanud ja pettumust ei tohiks plaat kellelegi valmistada. Neid, kellele bänd ennegi ei istunud, samuti vaevalt ümber veenda õnnestub. Paarikümne tegutsemisaasta järel kulgetaksegi rahulikult, vajaduseta rutata, rabistada või midagi tõestada. Mehed ise on rääkinud, et koroonapandeemia tulek ja plaanide sassiminek andsid lõpuks salvestamisel lisaaega, tänu millele sai tervik viimase lihvi. Uudiste rütmis elades võibki vahel tunduda, et maailm läheb iga päevaga hullemaks. Dagö pakub võimalust end sellest kõigest natukeseks välja lülitada ja rahustavalt praksuva muusika saatel soendada. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: