Vabamu näitab helget Siberit

{{1591860600000 | amCalendar}}
Foto: Vabamu

Vabamu avab juuniküüditamise 79. aastapäeval, 14. juunil Johanna Rannula näituse "Siberi valge", mis otsib küüditatute helgemaid mälestusi noorusest, sõprusest ja armastusest Siberis.

Muuseum toob külastajateni kuue inimese personaalsed lood, Siberist kaasa toodud 21 unikaalset eset ning seni varjul olnud fotod Vabamu kogudest. Rannula ei näe selles mingit vastuolu, et seekord räägivad lood hoopis Siberisse küüditatute elu helgematest momentidest.

"Me tahame näidata, kuidas eestlased ja kõik teised, kes represseriti, olid väga kohanemisvõimelised, et see aeg üle elada. Nad pidid leidma neid rõõmsamaid, helgemaid momente, et ellu jääda," selgitas Rannula "Aktuaalsele kaamerale".

Rannula vaatleb, kuidas sobituvad isiklikud kogemused ja mälestused ühiskondlikku traagilisesse ajalookäsitlusse ja kuidas see muudab Siberis elatud aja kuvandit laiemalt. 

Vabamu juhi Keiu Telve sõnul on ühiskond harjunud nägema Siberit ja sellega seonduvat tumedates toonides ja õigustatult. Seostuvad ju sellega kohutavad peatükid ajaloos, kannatused, nälg, kõle ja külm loodus.

"Pühapäeval avatav näitus on aga Vabamu jaoks eriline, sest annab muuseumi külastajale hoopis teise vaatenurga meie tumedast küüditamise ajaloost, otsides sellest helgust, valgust ja lohutust," ütles Telve.

Rannula sõnul toetub näitus linadest koosnevale ruumi-installatsioonile "0034 suvine pidu tantsudega karjamaal", kus näeb esimest korda seni veel varjul olnud Viiride perekonna fotoarhiivi. Enam kui tosin aasta tagasi annetatud arhiivis on üle kahe ja poole tuhande foto Siberi argipäevast, noorusest, sõprusest ja eluolust, mida külastaja võib ise lapata ja uurida.

"Siberi valge" läbiv joon on valge lina, mis on ühelt poolt helguse ja rahu sümbol, teisalt kujunduselement, mida leidub stuudioliku keskkonna loomiseks nii Viiride arhiivi kui teistel tollastel fotodel. Ajastutruud võtet kasutades pildistas kunstnik üles kuus küüditatut just valgete voodilinade taustal.

"Raivo, Erna, Saima, Rünno, Olga ja Heikki olid sunnitud veetma lapsepõlve Siberis, kuid nende mälestused ja Siberist kaasa toodud esemed toovad vaatajateni uue lähenemise Siberis elatud elule noore inimese silmade läbi. Ka Siberis tantsiti, armastati, rõõmustati ja tunti end osana kogukonnast," kirjeldas Rannula. Nii tuuakse külastajateni lood Siberis suuskade valmistamisest, esimesest tantsupeost, külafotograafiks olemisest, abiellumisest ja palju muud.

Vabamu avab näituse "Siberi valge" 14. juunil juuniküüditamise aastapäeval mälestamaks 79 aasta tagust tragöödiat. Näitus peab meeles Siberis elanud eestlasi, annab näitusekülastajale võimaluse tutvuda küüditatute argieluga ning näitab selle keerulise ajalooperioodi erinevaid tahke.

Johanna Rannula (sündinud 1990) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia urbanistika magistratuuri. Fotograafias lähtub ta antropoloogilistest meetoditest ja keskendub dokumentalistikale, huvitub kohamälu, nostalgia ja vananemise teemadest. Siberisse jõudis ta EKA vilistlaste ekspeditsioonidega 2017. ja 2018. aasta suvel. Rannula töötab Tallinna Linnamuuseumis näituste projektijuhina.

Näitus on avatud 14. veebruarini 2021. 

Toimetaja: Valner Valme, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: