ERR.ee video: muusikaline palvus küüditamistes kannatanute mälestuseks

Pühapäeval toimus Tallinna Jaani kirikus muusikaline palvus, mis on pühendatud küüditamistes kannatanute mälestuseks. Mälestuspalvust vahendasid ERR Kultuuriportaal ja Klassikaraadio, kontserti saab vaadata videost.

"25. märts ja 14. juuni tähistavad raskeid hetki eesti rahva ajaloos, mis muutsid kümnete tuhandete inimeste elusid ja millest puutumata ei jäänud meist keegi," ütles Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav.

"Peateosena kõlav Arvo Pärdi "Aadama itk" on minu jaoks kindlasti üks olulisemaid ja erilisemaid Arvo Pärdi teoseid sobitudes oma temaatikaga ka meie hetkeolukorda," lisas ta.

Lisaks Arvo Pärdi teostele ja Arturs Maskatsi temaatilisele teosele tuli esiettekandele noorelt heliloojalt Gerta Raidmalt selleks õhtuks tellitud uudisteos "Ja me oleme valgusest tehtud" Kaur Riismaa tekstile.

KAVAS:
Arvo Pärt FRATRES
Gerta Raidma JA ME OLEME VALGUSEST TEHTUD (esiettekanne)
Arturs Maskats KESKÖÖ RIIAS
Arvo Pärt AADAMA ITK

Esitajad:
Collegium Musicale
Eesti Sinfonietta
dirigent Endrik Üksvärav

Tänavu 25. märtsil möödus 71 aastat märtsiküüditamisest. 1949. aastal viis Nõukogude võim vägivaldselt Siberisse rohkem kui 22 000 Eesti inimest, küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid. 14. juunil 1941 küüditati üle 10 000 eestimaalase.

Arvo Pärdi teose "Aadama itk" esiettekandest möödus tänavu 7. juunil 10 aastat. Esiettekanne toimus 7. juunil 2010 Istanbulis. Teos valmis kahe kultuuripealinna – Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 tellimustööna.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: