HBO ennistas "Tuulest viidud" oma voogedastusplatvormil koos kommentaariga

Kaader filmist
Kaader filmist "Tuulest viidud". Autor/allikas: SCANPIX / imago images / United Archives

Kaks nädalat pärast seda, kui HBO kõrvaldas oma voogedastusplatvormilt HBO Max Oscariga pärjatud kultusfilmi "Tuulest viidud", ennistas telekanal selle platvormil koos kommentaariga ajaloolise konteksti kohta.

1939. aasta film pälvis omal ajal kümme Oscarit ja on Ameerika ajaloo enimteeninud linateos. Samas on paljud leidnud, et viis, kuidas film kujutab mustanahalisi tegelasi rassiliste stereotüüpidena, kes alluvad rõõmsalt ja tänuväärselt filmi valgenahalistele tegelastele, on tänapäeva Ameerikas vastuvõetamatu, vahendab Consequence of Sound.

Sellest ajendatuna teatas HBO kaks nädalat tagasi, et eemaldab ajutiselt filmi oma voogedastusplatvormilt, kuni on sellele lisanud sissejuhatava arutelu selle ajaloolise konteksti üle, mis mõistab hukka etnilised ja rassilised eelarvamused. HBO ongi nüüd filmile lisanud neljaminutilise selgitava eelkommentaari, kus kõneleb kaabeltelevisiooni kanali Turner Classic Movies saatejuht ja filmiteadlane Jacqueline Stewart.

"Filmi "Tuulest viidud" vaatamine võib olla ebamugav, isegi valus," märgib Stewart kommentaaris. "Siiski on oluline, et klassikalised Hollywoodi filmid oleksid oma algsel kujul saadaval, et neid saaks vaadata ning nende üle arutada."

Ta selgitab, kuidas "Tuulest viidud" näitab sõjaeelseid lõunaosariike kui armulikku ja ilusat maailma, tunnistamata samas selle orjakaubandussüsteemi jõhkrusi, millel see maailm põhineb. "See, kuidas film vaatab seda maailma läbi nostalgiaprillide, eitab orjanduse õudusi ja rassilise ebavõrdsuse pärandit."

Stewart toob välja ka mitu võtmetähtsusega punkti filmi ajaloo kohta, mis sageli kahe silma vahele jäetakse. Alustuseks märgib ta, et linateos kutsus esile mustanahaliste proteste juba enne esilinastust 1939. aastal. Kuigi filmi toetajad viitavad sageli tõsiasjale, et film tõi esimese Oscari teise nahavärviga inimesele, toob Stewart välja, et kõnealusel näitlejal – Hattie McDanielil – ei lubatud Oscarite jagamisel koos teiste näitlejatega istuda. Temal ja teistel filmi mustanahalistel osatäitjatel ei lubatud Jim Crow segregatsiooniseaduste tõttu osaleda ka filmi esilinastusel.

Lisaks kommentaarile on voogedastusplatvormil nähtav ka kirjaniku ja ajaloolase Donald Bogle modereeritud paneelarutelu "The Complicated Legacy of 'Gone With the Wind" (eesti keeles "Filmi "Tuulest viidud" keeruline pärand") 2019. aasta aprillis toimunud filmifestivalilt TCM Classic.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: