Kirjandusmuuseum kogub infot inimeste tervisekäitumise kohta koroonakriisi ajal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Moodulisse Kratt saab sisestada ka vabas vormis muljeid või lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis.
Moodulisse Kratt saab sisestada ka vabas vormis muljeid või lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis. Autor/allikas: Eesti rahvaluule arhiiv

Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi kogumismoodulis Kratt on kuni 31. augustini avatud lühike küsimustik "Tervise hoidmine koroonakriisi ajal", millega muuseum uurib nii tervisehädadega toimetulemise kui ka vaimse tervise hoidmise kohta karantiini tingimustes.

Eesti rahvaluule arhiivi teadur Ave Goršič märkis, et inimeste elu on seoses koroonakriisiga läbi teinud mitte ainult majanduslikke, vaid ka kultuurilisi muutusi, sealhulgas on muutunud tervisekultuur. Ta märkis, et juba vanarahvas pidas tervist inimese kõige tähtsamaks varaks.

"Just seetõttu ootame ka praegu augusti lõpuni kaastöid inimeste kriisiaegsest kogemusest enda või oma lähedaste tervise eest hoolitsemisel," selgitas ta

"Koroonaviiruse saabumine ei puudutanud ainult neid, kes viiruse tõttu koju karantiini või koguni haiglasse sattusid, vaid ka neid, kellelt pandeemia võttis võimaluse muude haiguste pärast tavapäraselt arstil käia. Paljude vaevuste puhul otsiti abi telefoni teel, e-apteegist ja püüti hakkama saada koduste vahenditega."

Koostatud küsitlusega soovib rahvaluulearhiiv koguda infot selle kohta, milliseid kogemusi need kevadkuud on inimestele andnud, millised olid tervisehädad ja lahendused, kellelt ja kuidas saadi abi, mis inimesi kõige rohkem kartma või muretsema pani ning kuidas saadi toit lauale, millised olid olemasolevad või puuduvad kriisivarud ellujäämiseks. Samuti on Goršiči sõnul oluline pöörata tähelepanu sellele, kuidas on kriis muutnud igaühe tervisekäitumist ja sellealast suhtlust ning kuidas on kriisiolukorras tuldud toime lähedaste kaotusega.

Moodulisse Kratt saab sisestada ka vabas vormis muljeid või lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis. Oodatakse lugusid nii enda kui ka lähedaste tervisest, aga ka selliseid, mida on kuuldud teistelt, loetud sotsiaalmeediast, kodu- või välismeediast, ehk isegi välismaal elavatelt tuttavatelt-sugulastelt – rahvaluulearhiiv palub märkida ka lugude allikad.

Kaastöid oodatakse kogumismoodulisse Kratt, e-posti aadressil kratt@folklore.ee või käsikirjaliselt Eesti kirjandusmuuseumis, Vanemuise 42, Tartu, 51003 (märksõna "Tervis") kuni 31. augustini 2020.

Senikogutud koroonafolkloorist saab ülevaate Ave Goršiči videoloengust. Suve lõpuni koguvad Eesti kirjandusmuuseumi Eesti kultuurilooline arhiiv ja ühendus Eesti Elulood ka päevikuid ning mälestusi koroonakriisist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: