X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kirjandusmuuseum kogub teavet inimeste tervisekäitumise kohta koroonakriisi ajal

{{1593752520000 | amCalendar}}
Moodulisse Kratt saab sisestada ka vabas vormis muljeid või lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis.
Moodulisse Kratt saab sisestada ka vabas vormis muljeid või lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis. Autor/allikas: Eesti rahvaluule arhiiv

Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi kogumismoodulis Kratt on veel viimaseid päevi, 31. augustini avatud küsimustik "Tervise hoidmine koroonakriisi ajal", millega muuseum uurib tervisehädadega toimetulekut ja vaimse tervise hoidmist karantiini tingimustes.

Eesti rahvaluule arhiivi teadur Ave Goršič märkis, et inimeste elu on seoses koroonakriisiga läbi teinud mitte ainult majanduslikke, vaid ka kultuurilisi muutusi, sealhulgas on muutunud tervisekultuur. Ta märkis, et juba vanarahvas pidas tervist inimese kõige tähtsamaks varaks.

"Just seetõttu ootame ka praegu augusti lõpuni kaastöid inimeste kriisiaegsest kogemusest enda või oma lähedaste tervise eest hoolitsemisel," selgitas ta

"Koroonaviiruse saabumine ei puudutanud ainult neid, kes viiruse tõttu koju karantiini või koguni haiglasse sattusid, vaid ka neid, kellelt pandeemia võttis võimaluse muude haiguste pärast tavapäraselt arstil käia. Paljude vaevuste puhul otsiti abi telefoni teel, e-apteegist ja püüti hakkama saada koduste vahenditega."

Koostatud küsitlusega soovib rahvaluulearhiiv koguda teavet, milliseid kogemusi tänavused kevad- (ja suve-)kuud inimestele andsid, millised olid tervisehädad ja lahendused, kellelt ja kuidas saadi abi, mis inimesi enim kartma või muretsema pani ning kuidas saadi toit lauale ja millised olid olemasolevad või puuduvad kriisivarud. Samuti on Goršiči sõnul tähtis pöörata tähelepanu, kuidas kriis muutis igaühe tervisekäitumist ja sellealast suhtlust ning kuidas on kriisiolukorras toime tuldud lähedaste kaotusega.

Moodulisse Kratt saab sisestada vabas vormis muljeid või lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis. Oodatakse lugusid nii enda kui lähedaste tervisest, aga ka selliseid, mida on kuuldud teistelt, loetud sotsiaalmeediast, kodu- või välismeediast, ehk isegi välismaal elavatelt tuttavatelt-sugulastelt – rahvaluulearhiiv palub märkida ka lugude allikad.

Kaastöid oodatakse kogumismoodulisse Kratt, e-posti aadressil [email protected] või käsikirjaliselt Eesti kirjandusmuuseumis, Vanemuise 42, Tartu, 51003 (märksõna "Tervis") kuni 31. augustini 2020.

Senikogutud koroonafolkloorist saab ülevaate Ave Goršiči videoloengust. Suve lõpuni koguvad Eesti kirjandusmuuseumi Eesti kultuurilooline arhiiv ja ühendus Eesti Elulood ka päevikuid ning mälestusi koroonakriisist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: