Hannaliisa Uusma: mind inspireerib see, kui elulisi küsimusi põimitakse loomingusse

Foto: Triigi Filharmoonia

Saaremaal Triigi Filharmoonias avatakse 6. juulil heategevuslik näitus "ARM.", kus seitse tuntud Eesti kunstnikku juhivad tähelepanu perevägivallale ja tõstatavad küsimuse koroonakriisi (järel)mõjudest lähisuhetele. Vikerraadio saates "Vikerhommik" oli külas näituse eestvedaja ja korraldaja Hannaliisa Uusma, kes rääkis, kuidas näitus sündis.

Perevägivallast rääkiva näituse "ARM." kutsusid kokku näituse kureerijad Teele Vares ja Hannaliisa Uusma. Näitusel osalevad oma töödega Kärt Hammer, Edith Karlson, Liisa Kruusmägi, Kris Lemsalu, Elo Liiv, Marta Vaarik ja Kadri-Maria Mitt.

Triigi Filharmoonias kohtab sageli rõõmsameelseid teemasid, kuid äsja avatud näitus on võtnud teise suuna. "Inspiratsioon tuli elust enesest. Minu igapäevane töö on lähisuhtevägivalla küsimustega ja mind ennast inspireerib see, kui elulisi küsimusi põimitakse loomingusse," kommenteeris näituse tagamaid kuraator Hannaliisa Uusmaa ja lisas, et näitus kutsub üles kõrvalseisja pilgu läbi märkama vägivalda meie ümber.

"Tegutseme Triigi Filharmoonias isikliku tunnetuse põhjal ja koos oma lemmikutega," selgitas Uusmaa, miks sai näituse jaoks valitud just need seitse kunstnikku. "Valitud kunstnikud on need, kes meid inspireerivad ning kelle tööd on ühiskondlikus plaanis kõnetavad."

Hannaliisa Uusma on Spotify keskkonnas koostanud playlist'i, kuhu on koondanud muusika, mis räägib lähisuhtevägivallast. Playlist nimega "Näitus ARM." koosneb tuntud artistide lauludest. "Hämmastav, et on nii palju laule, mille järgi isegi tantsitakse, kuid ei teata, et need räägivad tegelikult vägivallast. Samamoodi on hämmastav see, kui paljud meie lähedastest tegelikult lähisuhtevägivalla all kannatavad. Me ei oska seda tähele panna," ütles ta ja lisas, et need laulud on selle näituse sümboliks, sest ka igapäevases elus elame koos lugudega, ilma nendesse süvenemata ja teadmata, mis nende sisse tegelikult kirjutatud on.

Näitus on avatud 15. augustini.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: