21. sajandi 50 olulist romaani. Tommi Kinnunen ja Petina Gappah

Tommi Kinnunen
Tommi Kinnunen Autor/allikas: Youtube

Viiendik sajandist on möödas, kultuurikriitik ja kirjastaja Tauno Vahter võtab kolmapäeviti kultuuriportaalis kokku esimese kahe kümnendi parima ilukirjanduse, iseloomustades igal kolmapäeval kaht mõjukat romaani.

Tommi Kinnunen
"Nelja tee rist"

Soome keeles 2014 ("Neljäntienristeys"), e.k. 2015, tõlkinud Jan Kaus.

Üks maja, neli häält ja sada aastat

Soome kirjanduspilt on meie näilisest lähedusest hoolimata Eestist küllaltki erinev. Kui rahvaarvus on vahe umbes neli korda, siis raamatuid (nimetusi) ilmub Soomes umbes kolm korda rohkem. Hoolimata märksa suuremast autorite arvust ei ole ka Soome kirjanikele maailma teistesse keeltesse läbimurre kuigi lihtne.

Võrreldes meie kirjandusega on Soome kirjanduse teemadeväli märksa laiem. Osa sellest tuleneb rahvaarvu erinevusest, kuid kahtlemata on ka kirjutatud teemade hulgas terve rida neid, mida meil nii väga ei käsitleta, võtame näiteks võrdõiguslikkuse, keskkonnateadlikkuse või loomade õigustega seotud küsimused, samuti on Soome kirjanduses märksa tavalisem, et raamatu tegevus on viidud välismaale.

Kuna katse-eksituse meetodil on selgunud, et põhjanaabrite kirjanduse avaldamine ja müümine ei ole Eestis muu tõlkeilukirjanduse avaldamisest sugugi kergem, vaid pigem ehk isegi keerulisem ettevõtmine, on see hakanud rohkem pidurdama Soome uuema ilukirjanduse avaldamist. Erandiks on pigem ikka vanemast ajast tuttav Mika Waltari või siis ka Eesti-teemalised raamatud Sofi Oksaselt, keda võetaksegi pooleldi eestlasena. Rahvusvaheliselt üsna palju tunnustust leidnud kirjanikud nagu Johanna Sinisalo või Pajtim Statovci jäävad meil ilmselt suuresti teemade tõttu üsna võõraks.

Kui lugejamenu ei vasta piisavalt ootustele, kipub paljudelt autoritelt ilmuma vaid üks või äärmisel juhul kaks raamatut ning seejärel kannatus katkeb. Kahe raamatuga on eesti keeles esindatud ka Tommi Kinnunen (snd 1973) ning õnneks on üks neist tema kõige olulisem teos, mida julgeks esile tõsta Soome viimase kümnekonna aasta kirjanduse ühe suurema õnnestumisena.

Tommi Kinnunen on seni kirjutanud kolm romaani. Lapimaa ja Venemaa piiri lähedalt Kuusamost pärit Kinnunen töötab Turus kirjandusõpetajana ning tema tuntus saabus debüütromaaniga "Nelja tee rist" (2014). Mitmekihilise raamatu peategelased on neli inimest, keda ühendab sama maja ning eri tegelaskujude häälte ja lugude vahel hüpates jõutakse 19. sajandi lõpust välja kaasaega. Iseteadliku ämmaemanda Maria lugu algab 1895. aastal, teistes liinides tutvume tema tütre Lahja, tolle abikaasa Onni ning Lahja minia Kaarinaga, kelle kaudu jõuab tegevus 1990. aastateni.

Ühe kindla probleemi asemel on siin inimesed erinevate murede ja eelarvamustega, on sõda ja ülesehitus, soorollid ja seksuaalsus, julmad valikud, enese mahasalgamine ja pettusega elamine. Kinnunen suudab erinevate tegelaste hääled ja motiivid esile tuua usutavalt ja ökonoomselt, suurema paatoseta.

 "Nelja tee rist" oli ka Finlandia kirjanduspreemia nominentide seas, kuid auhind anti tol korral loomade õiguste teemalisele teosele. Kinnunen on hiljem avaldanud veel kaks romaani, kirjutanud draamatekste ning koostanud õppematerjale. 2015. aastal esines ta kirjandusfestivalil HeadRead.

Petina Gappah
"Memory raamat"

Inglise keeles 2015 ("The Book of Memory"), e.k. pole veel ilmunud.

Kurbnaljakas elu Zimbabwe vanglas

Petina Gappah on Sambias sündinud ja Zimbabwes üles kasvanud kirjanik, kelle emakeel on šona keel, aga raamatud kirjutatud inglise keeles. Pärast juuraõpinguid kaitses ta doktorikraadi Austrias Grazis, täiendas end Cambridge´is, töötas rahvusvahelise õiguse alal juristina Genfis, elas stipendiaadina Berliinis ning on nüüd jõudnud tagasi Zimbabwesse ja elab Harares.

Zoetrope´i ajakirjas 2006. aastal ilmunud juttude kaudu jäi Gappah silma kirjandusagentidele ning tema esimene jutukogu ilmus 2009. aastal Londoni mainekas Faber & Faberi kirjastuses. Lugude värskus köitis tähelepanu, kuigi ilmselt aitas sellele omal veidral moel kaasa ka Zimbabwet ja Robert Mugabe valitsemisaega puudutavate hullumeelsete ja kaootiliste uudiste voog.

"Memory raamat" on tema debüütomaan, mis ilmus 2015. aastal ja võitis nii Suurbritannias kui Prantsusmaal mitu kirjanduspreemiat. Memory pole antud juhul "mälu", vaid raamatu peategelane, must albiino naine, kes istub Harare räpase Chikurubi vangla surmamõistetute kongis, kuna on süüdi mõistetud oma valge kasuisa tapmises.

Memory jutustab oma karmi lugu valgele ajakirjanikule, kelle mõjujõud võiks aidata karistust tühistada, ümberringi toimub aga pöörane vanglaelu koos kõigi lõhnade ja häältega. Kuigi lugu, kuidas vanemad Memory üheksa-aastaselt ära müüvad, on ootuspäraselt karm, sisaldab selles üksjagu ka spetsiifilist huumorit ja tavapärasest väga erineva toimumiskohaga kaasnevat värskust. Raamatu mõte ei ole süüdlase tuvastamine, vaid identideedi ja mõjuvõimuga seotud küsimused ning naiste õiguste teema Aafrika kontekstis.

"Meie toidu puhul ei eksisteeri kuldset keskteed: see on kas toores või kõrbenud, soola on liiga vähe või liiga palju; juurikate küpsetamisel pole kasutatud õli piisavalt või siis on seda nii palju, et hakkad kartma Ameerika vägede sissetungi."

Mullu ilmus Gappahi teine romaan "Pimedusest särab valgus", mis on kergelt koomiline ajalooline romaan 19. sajandi Aafrikast. Raamatu põhisüžee on maadeavastaja David Livingstone´i viimased elukuud ja reis, mille ta tegi juba surnult. Kui Livingstone 1873. aastal Sambias malaaria ja düsenteeria tagajärjel suri, viisid aafriklasest abilised tema surnukeha koos päeviku ja muude dokumentidega 1600 kilomeetri kaugusele Tansaaniasse Bagamoyo sadamasse, et lahkunu saaks kodumaale saata.

Gappah kirjeldab selle ettevõtmise seiklusi ja ohte ning üritab mõistatada, miks nad selle vabatahtlikult üldse ette võtsid. Samavõrd eksootilisest surmateemast sobib ehk jätkata india kirjaniku Cyrus Mistry raamatuga "Laibakandja kroonikad" (2012), mille peategelased on khandijad, kes töö on viia lahkunute laibad raisakotkastele nokkida.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: