Karl-Erik Talvet avab näituse missioonist Malis

Natüürmort kiivri ja Galiliga.
Natüürmort kiivri ja Galiliga. Autor/allikas: pressimaterjalid

Karl-Erik Talvet avab reedel, 24. juulil kell 16 Vabaduse galeriis näituse "Maalid Malist".

Karl-Erik Talvet (1991) on omandanud magistrikraadi maalikunsti alal 2018. aastal Eesti kunstiakadeemias, 2010. aastast peale on ta osalenud grupi- ja üldnäitustel, isikunäitusi on tal olnud neli, viimane neist, "Värvivalangud" oli 2018. aastal Eesti sõjamuuseumis.

Talvetit köidab sõjatemaatika ja ta on oma loomingus – olgu siis maalides, joonistustes või koomiksites – tõlgendanud Eestiga seotud sõjategevust, eelkõige neid väljaastumisi, mida on peetud kodumaa eest. Olgu siis Vabadussõja tegelikud lahingud või ka kunstniku väljamõeldisid, nagu võib näha tema koomiksiraamatus "Kodukaitsjad" (2017). Talvet kuulub 2013. aastast Eesti kaitseliitu.

Möödunud aastal viibis Karl-Erik Talvet neli kuud Eesti kaitseväe koosseisus tõlgina Malis. Vabaduse galerii näitusega annab kunstnik edasi samas paigas teeninud Prantsuse kaitseväelaste argipäeva Mali missioonil. Väljapaneku võib laias laastus jagada kaheks: vahetult Malis valminud joonistused ja akvarellieskiisid ning nende ja ka peamiselt autori pildistatud fotode põhjal juba Eestis valminud õlimaalid.

Talveti Mali-maalid ning ka joonistused ja akvarellivisandid on dokumentalistika: ta ei lisa detaile ega võta ka midagi vähemaks. Ka tema teoste kirjeldused on pigem neutraalsed selgitused kui isiklikud meenutused.

"Lasketiiruna" pealkirjastatud maali on kunstnik kirjeldanud järgmiselt: "Sellel pildil on kujutatud eesti ja prantsuse sõdureid lasketiirus tegutsemas. Kaugemal näeb eesti sõdureid oma relvadest laskmas samal ajal, kui pildi keskel vestlevad omavahel eesti ja prantsuse üksuse ülemad. Vasakul ootavad prantsuse sõdurid oma laskmiskorda."

Kuid maalidel on inimeste ning sõjatehnika kõrval veel üks keskne tegelane. See on maastik. Mali, Aafrika kollakaspruun kõrbemaastik.

Talvet ei too oma teostega vaataja ette midagi, mida varem ei teatud uudistest või dokumentaalsest filmijuppidest, ta ei ava tausta ega salasuhteid, ka tema enda suhtumine jääb varjatuks. Kuid teoste melanhoolne meeleolu, ootuse lausa füüsiline kohalolek räägib sõdurite argielust vahetumalt kui nii mõnigi saladokument, seisab näituse kirjelduses.

Näitus on avatud 24. juulist 12. augustini 2020.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: