Ando Kiviberg: sel aastal toimuvat Viljandi kontserdipäeva festivaliks nimetada ei saa

Foto: erakogu

Koroonaviirusest tulenevate piirangute tõttu toimub traditsiooniline Viljandi pärimusmuusikafestival sel aastal vähendatud kujul. "Vikerhommikus" rääkis ürituse peakorraldaja Ando Kiviberg, mida homme algavatelt pärimusmuusika kontserdipäevadelt oodata.

Juuli on traditsiooniline Viljandi folgi kuu. Sel aastal tuleb festival aga teisiti. "Kui täpne olla, siis tegelikult festivali ei toimu. 28. pärimusmuusikafestival lükati edasi ja see, mis nüüd 24. ja 25. juulil Viljandis toimub ei anna kindlasti seda mõõtu välja, millega inimesed viimastel aastatel harjunud on. Tühja koha täitmiseks ja pärimusmuusikutele võimaluse andmiseks, otsustasime korraldada kontserdipäeva," selgitas Kiviberg.

Peakorraldaja lisas, et nad panid kokku kontserdipäeva kava, mida korratakse kahel järjestikusel päeval. Mõlemal päeval astuvad lavale seitse artisti.

"Proovisime korraldada kontserdipäeva kahe lavaga, kuid pidime leppima ikkagi ühega. Algselt korraldasime sündmust teadmisega, et ühel päeval tohib üritusele tulla 1000 inimest. Nüüd ettekirjutised muutusid ning saame kontserdialale lubada veel 1000 inimest lisaks – eks siis näha ole, kui palju publikut lõpuks kokku tuleb," rääkis korraldaja ja rõhutas, et nende jaoks on kõige olulisem siiski see, et publik saab kuulata elavat muusikat ning muusikud saavad seda publikule esitada.

Peakorraldaja sõnul oli festival algselt plaanis tihedama programmiga. "Need muusikud, kelle me algselt selleks aastaks kokku leppisime, kuid olude sunnil esineda ei saanud, lubasid tulla järgmisel aastal – publik nendest ilma ei jää," ütles Kiviberg.

Viljandi pärimusmuusikafestival on toimunud ligi 30. aastat, kuid Kiviberg tõdes, et emotsionaalselt ei ole neil nii rasket aastat veel olnud. "Kui oled üle poole oma elust teinud midagi ja siis korraga ei ole enam võimalust seda teha, jätab see kindlasti oma jälje. Ajal, mil pidime tiimiga raskeid otsuseid vastu võtma, oli ikka pisaraid ja suuri emotsioone, kuid pidime olukorraga leppima," kõneles korraldaja.

Kiviberg tõdes, et koroonakevadel kogetu võib inimeste hoiakuid muuta ning põhjustada hirmu tundmist. "Olen märganud, et inimesed on rohkem hirmul. Hirm on üldiselt halb nõuandja. Ettevaatlikus on muidugi vajalik, kuid kui hirm hakkab mõjutama elus tehtavaid valikuid põhjendamatult, siis ei teagi, mis tagajärjed sellel olla võivad," arutles ta ja lisas, et hirmu suhtes tuleb olla valvas.

Viljandi pärimusmuusikafestival on korraldaja sõnul alati püüdnud olla ka keskkonnahoidlik. "Võimalikult väheste jäätmete tekitamine on olnud meie eesmärk kogu aeg. Ma usun, et meie festival on olnud lahenduste väljatöötamisel üheks pioneeriks," selgitas ta ja lisas, et mõned teised üritused on Viljandi pärimusmuusikafestivalilt eeskuju võtnud.

Kontserdipäeva kannab üle Vikerraadio, kus otsesaadet ja vestlusi viivad muusikutega läbi Tarmo Tiisler ja Arp Müller. Ülekandeid kontserditest saab kuulata Klassikaraadio vahendusel.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: