Valge ida mees tahab ka vaba olla

"Whitewash" Autor/allikas: Alan Proosa

Kolmel augustiõhtul etendub Tallinnas Sveta baaris lavastaja ja näitleja Jarmo Reha "WhiteWash", mis autori sõnul on performatiivne sööst identiteetide mutiauku.

Lavastus loodi koos Vaba Lava teatrikeskusega Berliini festivalile PostWest ning Eestis esietendus see 3. juulil Rakveres etenduskunstide festivalil Baltoscandal.

Tõuke lavastuseks sai Reha 2019. aasta kevadsuvel Senegalis, mil jalutas tänaval mustanahaliste sõprade seltsis, kui mööduv naine talle otsa vaatades ütles: nasty. Vastik. Naise silmis oli Jarmo anastaja taaka kandev valge mees. Ent endisest NSVList pärit inimesele mõjus see irooniliselt. Nii sündiski "WhiteWash".

"Väikse rahvana, keerulises geograafilises ja ajaloolises positsioonis, pole meil olnud maailmas vabadust ja võimalust leida oma: küll oleme Ida-, küll Lääne-Euroopa. Meie jalge all ei ole identiteedi mõttes kindel pind. Idee ja definitsioon, et oleme valged, ei ole meie sünnitis. "Whitewash" pakub võimaluse neid paradoksaalseid kihte tajuda," ütles Jarmo Reha.

Jarmo Reha on lavastaja, näitleja ja etenduskunstnik, kes kuulus Teater NO99 truppi. Vabakutselisena on Reha alustanud pikemat koostööd Belgias lavastaja Armel Rousseliga – nende koostööst on sündinud rahvusvaheline lavastus "Elagu elu, mis põletab rinda" (2019) ning tulemas on "Ether/After" (2021) ja "Walzc"(2022), kus Reha lööb kaasa kaaslavastaja ja näitlejana.

Eestis on Reha töötanud etenduskunstnikuna Emer Värgi lavastuses "You will see so many pretty things" Kanuti Gildi SAALis (2019). Reha esimene lavastajatöö oli "Oomen" (2018), mis pälvis koostöös dramaturgide Aare Pilve ja Laur Kaunissaarega Eesti teatri aastaauhinna uue dramaturgia eest.

"WhiteWashi" idee, lavastus ja esitus on Jarmo Rehalt. Helilooja on Markus Robam, valgus- ja videokunstnik Mikk-Mait Kivi, valguslahenduse ideed on Emer Värgilt. Kunstnik on Madlen Hirtentreu, tekstide autor ja dramaturg Laur Kaunissaare. Lavastuse assistent on Tuuli Raadik ja produtsent Eneli Järs.

Korraldab Vaba Lava, kaasprodutsendid Volksbühne Berlin ja Baltoscandal festival.

Etendused Sveta baaris on 20., 21. ja 22. augustil kell 19.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: