Kunstihoone taotleb kultuurkapitalilt renoveerimiseks 5,5 miljonit eurot

Tallinna Kunstihoone taotleb Eesti kultuurkapitalilt 5,5 miljonit eurot, et renoveerida Vabaduse väljakul asuv 86 aastat kapitaalremondita tegutsenud hoone.

Hoone ehitati 1934. aastal Eesti kultuurkapitali rahadega, sest juba siis peeti hoonet oluliseks sümbolehitiseks nii selle vormi kui ka sisu poolest, rääkis Tallinna Kunstihoone juht Paul Aguraiuja.

Järgneva 86 aasta jooksul ei ole Tallinna Kunstihoone kordagi läbinud kapitaalremonti, mille tõttu on hoone amortiseerunud. Maja seintes on vajumisest tingitud praod, puudub ventilatsioon ja küttesüsteem on puudulik, selgitas ta.

Elektri- ja küttesüsteem pärineb osaliselt aastast 1934, ruumides pole nõuetele vastavat valgustust ja valve- ja tulehäiresüsteeme. Suurt saali valgustava klaasist lae kohal on ajutine renn läbi katuse sadava vihmavee aknast välja juhtimiseks. 

"Tallinna Kunstihoone ruumid pole enam kunsti näitamiseks ja loomiseks sobivad ning siin ei saa luua kunstimaailma tippnäituseid, sest teoseid lihtsalt ei laenutata meile," ütles Aguraiuja.

Eesti riik investeerib kultuuriobjektidesse igal aastal keskmiselt 24,6 miljonit eurot, kuid need investeeringud jaotuvad Aguraiuja sõnul valdkondade vahel väga ebaühtlaselt. Viimase 14 aasta jooksul on kunstivaldkonda ja muuseumidesse tehtud investeeringute vahe 900 kordne, kunstivaldkonna kahjuks. 

"Muuseumid on loodud põhiliselt kunsti kogumiseks ja säilitamiseks ning Tallinna Kunstihoone kaasaegse kunsti eksponeerimise jaoks. Kunstihoone täidab Eesti kunstnike jaoks üliolulist rolli – ta on suurim kunsti produtsent, üks peamiseid Eesti kunsti tellijaid ja esmaesitlejaid."

Riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimekirja pääsemisel korraldab Tallinna Kunstihoone arhitektuurikonkursi, et leida parim ruumilahendus kaasaegse kunstikeskuse jaoks. Koostöös Eesti kunstnike liiduga on eesmärk teha korda ka majas töötavate kunstnike ateljeed.

Tallinna Kunstihoone on riiklikult rahastatud sihtasutus, mille asutajad on Eesti vabariik ja Eesti kunstnike liit.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: