Rakvere teatris esietendub hooaja esimene uuslavastus

Rakvere teatri lavastus
Rakvere teatri lavastus "Charlotte Löwensköld". Autor/allikas: Siim Vahur

Rakvere teatri suures saalis esietendub laupäeval, 5. septembril kell 19 Selma Lagerlöfi romaanil põhinev "Charlotte Löwensköld", mille lavastab Urmas Lennuk.

Urmas Lennuki sõnul on Löwensköldide saaga teda võlunud juba 20 aastat, aga hirm hoidis seni tagasi: "Väga raske oli seda teksti dramatiseerida. Lagerlöf on nii tugeva loo komponeerinud, et väga rumal oleks seda jõuga tõlgendama minna. Ja siis rändasingi jutuvestjaga kaasa."

Ta lisas, et on piisavalt vana, et teha mõningaid asju nii nagu süda ütleb. "Need on üle hulga aja proovid, kus ma püüdsin taandada end lavastajast rohkem näitejuhiks ja näitlejad on osanud seda positiivselt ära kasutada."

"Kõik lavastused ei pea olema lavastajanägemused – Lagerlöf on loonud võimsa galerii tegelasi. Hakata siia jõuga lavastajanägemust kuduma oleks olnud rumalus," lisas Lennuk.

"Charlotte Löwensköld" on põhjamaine armastuslugu, mille kesksed teemad on au, uhkus, väärikus, eneseohverdus ning õilsameelsus. Peategelane Charlotte on pühendanud oma armastuse pastor Karlile, otsib aga Jumala tõde. Noored lähevad tülli ning Karl lubab kihluda esimese vastutulijaga, mida ta ka teeb. Kuigi Charlotte leiab elus oma õnne, jääb teda kummitama noorpõlvearmastuse saatus.

Peategelast kehastav Natali Väli on proovidest, lavast ja etendustest eemal olnud täpselt kaks aastat. "Võtsin selle loo vastu tundmata romaani, mida siis peagi pärast jah-sõna lugema tõttasin. Juba romaani lugedes tundsin mitmeid tuttavaid teemasid."

Proovid, lavastaja, partnerid, tekstide mõtted ja alltekstid on tema sõnul toonud üles paljusid erinevaid mõtteid ja emotsioone, mida on vaja olnud läbi mõelda või tunda.

"See on väikest viisi minu teraapiline lugu. Veidi tervendava mõjuga. Lavaga taaskohtumiseks ei oskaks ma valida paremat teemat, lavastajat ja truppi," kirjeldas Väli.

Lavastuse kunstniku Liina Undi sõnul hakkasid nad Urmas Lennukiga sellest lavastusest rääkima umbes aasta tagasi. "Esimese asjana ütles ta veidi eneseirooniliselt muiates, et see lugu puudutab vanamoodsaid teemasid, nagu inimese sisemine au ja väärikus."

Sedamööda, kuidas aeg muutus tänavu hapraks, said need järjest suurema kõla, tõdes Unt. "Au ja väärikus on need, mida mitte keegi teine ei saa ära võtta – mis on täiesti inimese enda kontrolli all. Tõsi, neist on väga raske pateetikasse või sentimenti langemata rääkida, küll aga saab neid õnneks näidata, nii laval kui ka elus."

Liina Undile on see teistkordne koostöö Rakvere teatriga. "Mulle väga meeldib Rakvere teatri inimeste julgus katsetada. Ma imetlen seda esimesest proovist alates näitlejate juures, kes on valmis iga mõtte või naerupahvakuga kaasa minema ning esimesest kavandite tutvustamisest tehnilisele meeskonnale, kes noogutasid vaikides ja ütlesid, et "saab küll"."

Ehkki lava- ja kostüümikujundus on näiliselt lihtsad, on siin küllalt detaile, mis nõuavad nuputamist, olgu selleks maalingute tehnika, uste mehhanism või ajaloolised lõiked.

"Eriti äge on nende inimeste vajadus minna detailides lõpuni. Ka siis, kui kõik juba näiliselt töötab, leida veel see õige mitteveniv nöör või kostüümis õige raskusega narmatups," selgitas Unt.

Löwensköldide saagat on nimetatud Selma Lagerlöfi luigelauluks, mille ta lõpetas kümmekond aastat enne surma. Lagerlöf on kirjanikuna eriline ka selle poolest, et 1909. aastal pälvis ta esimese naisena Nobeli kirjanduspreemia. Tema tuntumad teosed Eestis on "Gösta Berlingi saaga" ning "Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi".

"Charlotte Löwensköld"

Dramaturg ja lavastaja Urmas Lennuk, kunstnik Liina Unt (Endla), muusikaline kujundaja Peeter Konovalov (Ugala), valgustaja Roomet Villau, tõlkija August Hanko.

Osades Grete Jürgenson, Ülle Lichtfeldt, Silja Miks, Madis Mäeorg, Eduard Salmistu, Natali Väli ja Imre Õunapuu.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: