Neeme Lopp: Jean Baudrillard'i kunstiessed on praegugi teravad ja asjakohased

Eesti Kunstiakadeemia kirjastuselt ilmus Jean Baudrillard'i provokatiivne kogumik "Kunsti vandenõu". Raamat koondab kunstiteemalisi esseesid, mille autor pani kirja oma elu kahel viimasel kümnendil, 1987. kuni 2007. aastani.

Kogumiku pealkiri tuleb Baudrillardi 1996. aastal ilmunud skandaalsest artiklist, milles ta ründab kaasaegset kunsti ja seda ümbritsevat silmakirjalikkust, vahendas "Aktuaalne kaamera". Autor räägib seal suurest ühiskondlikust vandenõust, mille kaasosalised on nii tühiseid teoseid loovad kunstnikud, teoseid promovad institutsioonid kui ka kaasa-noogutav taipamatu publik.

Kogumiku koostaja Neeme Loppi sõnul on praegugi need Baudrillard'i tekstid teravad, vajalikud ja asjakohased. "Baudrillardile tundub, et 20. sajandi teisel poolel segunes kunst teatud arenguetapil kitšiga, reklaamiga, turuga ja igapäevaeluga," tõdes ta ja lisas, et sellega kaotas kunst oma positsiooni, mis talle mõtte andis. "Selle positsiooni kaotuse järel ta polegi tegelikult jalgu alla saanud."

"Küsimus pole selles, et meil oleksid praegu kunstis halvad ajad, vaid mingis mõttes on kaasaegse kunsti seiklus lõppenud," selgitas ta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: