Andres Aule: Liisi Ojamaa elu ja looming olid tihedalt omavahel põimunud

Äsja ilmunud luulekogu "Kahel lahtisel käel" sisaldab meie seast kaks aastat tagasi lahkunud poetessi Liisi Ojamaa luulepärandit. Ligemale 600-leheküljelise valimiku koostajad on Andres Aule ja Doris Kareva, raamatu andis välja kirjastus Varrak.

Raamatusse on koondatud luulet nii varem ilmunud kuuest luulekogust kui ka rohkelt ka seni avaldamata teoseid, mis tulid välja poetessi märkmikest, päevikutest, sahtlitest ja arvutist, vahendas "Aktuaalne kaamera". Paljude luuletuste kõrval olev väike rotimärk viitab raamatu lõpus olevale kommentaarile.

Koostaja Andres Aule selgitas, et leidis seda raamatut koostades Liisi Ojamaast tahke, mida ta polnud tema elu ajal märganud. "Kui ma vaatasin neid tekste, siis see meenutas mulle arheoloogilist väljakaevamist, kust tuli uusi ja hästi sügavaid kihte," tõdes ta.

Liisi Ojamaa luule üks domineeriv ja läbiv motiiv oli suhe Tallinna ja talle oluliste paikadega. "Näiteks noore Liisi võiks paigutada Tallinna linnaruumis vanalinna või näiteks Toompeale Laboratooriumi tänavale," tõdes Aule ja mainis, et küpsema Liisi Ojamaa võiks paigutada kuhugi Tornimäele, kus voolas Härjapea jõgi.

"Tema elu ja looming olid hästi tihedalt omavahel läbi põimunud," kinnitas koostaja ja sõnas, et kui Liisi luuletusi lugeda ja neisse süveneda, siis peaks sealt saama kätte Liisi elutee ühes või teises võtmes.

Luulekogu on kujundanud ja illustreerinud Ly Lestberg, Marko Mumm, Kaisa Kaer ja Dagne Aaremäe.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: