Galerii. Janis Rozentalsi näitus Kumus – igapäevastseenidest fantaasiapiltideni

Kumu kunstimuuseumi suures saalis näeb läti kunstniku Janis Rozentalsi isikunäitust "Janis Rozentals. Elutants", mis toob esimest korda Eesti vaatajani suurülevaate Rozentālsi loomingust – rahvaelu igapäevastseenidest sümbolismist inspireeritud fantaasiapiltideni. Näitus toimub koostöös Läti rahvusliku kunstimuuseumiga.

Janis Rozentals (1866–1916) on läti rahvusliku kunsti üks alusepanijaid. Kodumaal peetakse teda oma aja mõjukaimaks kultuuritegelaseks ja Läti kultuuri sümboliks. Katsetajana tõi ta Riia ja ka laiemalt kogu Baltimaade kunstimaastikule Lääne-Euroopa uusi kunstisuundi, nagu impressionism, juugend ja sümbolism, mida ta tutvustas nii oma loomingus kui ka kunstiteoreetilistes ja -kriitilistes kirjutistes.

"Rozentalsi looming tõstis 19.–20. sajandi vahetuse Läti kunsti Euroopa tippude hulka. Tema teoste hulgas on rahvaelu igapäevastseene, portreid, maastikumaale, piibliainelist loomingut, aga ka läti folkloorist ja rahvusvahelisest sümbolismist inspireeritud fantaasiapilte. Rozentalsi enda sõnul oli loomise rõõm üks kunstilise tegevuse kõrghetki. Seda rõõmu on tema teostes tunda," rääkis näituse kuraator Aija Braslina.

Janis Rozentals sündis Kuramaal Salduses külasepa peres. Ta pääses õppima Peterburi keiserlikku kunstiakadeemiasse ning omandas professionaalse kunstihariduse. Õpingute ajal tegutses ta läti üliõpilasi ühendavas kunstirühmituses Rukis (Päkapikk), kuhu kuulusid teisedki Läti kunstiajaloo suurkujud, nagu Vilhelms Purvitis, Johann Walter ja Rihards Zarinš. 1901. aastal kolis Rozentals Riiga ning temast sai Baltimaade kunstielu kujundaja ja moderniseerija.

Enamik Kumu näitusel eksponeeritud teoseid pärineb Läti rahvusliku kunstimuuseumi kogust, kuhu kuulub suurim osa Rozentalsi säilinud töödest. Kunstnikuameti kõrval oli Rozentals ka harrastuspiltnik. Oma fotosid ja ka tuttavate fotograafide ülesvõtteid kasutas ta tihtilugu maalikompositsioonide läbimängimiseks. Fotomaterjali valikuga saab näitusel samuti tutvuda.

Eesti Kunstimuuseumi direktori Sirje Helme sõnul pakub Rozentalsi looming Eesti publikule kindlasti huvi.

"Janis Rozentals oli nii rahvuslik kui ka rahvusvaheline mees, kunstnik, kelle panus Läti kunsti moderniseerumisel oli otsustav. Eesti ja Läti kunstiajalugu on arenenud väga lähestikku ning 19.–20. sajandi vahetuse läti kultuuri tundmine aitab paremini tajuda muutusi ka meie kultuuriruumi," kirjeldas Helme.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: