Galerii: Fotografiskas avatakse Herkki-Erich Merila ja Peeter Lauritsa näitus "Pohmelus"

{{1622121300000 | amCalendar}}

Fotografiska avab suvise näituste hooaja kunstirühmituse DeStudio ehk Herkki-Erich Merila ja Peeter Lauritsa väljapanekuga "Pohmelus". Näitus avatakse 28. maist.

"DeStudio on meil kavas olnud Fotografiska Tallinna avamistest saati ning pärast kahte aastat see plaan lõpuks realiseerub," selgitas Fotografiska Tallinna kaasasutaja ja näituste juht Maarja Loorents ja lisas, et Merila ja Laurits on andnud suure panuse kodumaise fotokunsti arengusse. "Tegemist on 22. näitusega Fotografiska Tallinna näituste põhiprogrammis, mis ühtlasi on teine eestimaine näitus pärast Anna-Stina Treumundi väljapanekut."

DeStudio sündis 1992. aasta suvel, mil kaks noort fotograafi Merila ja Laurits jõudsid tõdemusele, et turbulentsetes oludes on olulisim kunstnikena ellu jääda. Selle nimel loodi rühmitus, mis ühtaegu tegi nii kunsti kui reklaami, nende teosed on lahutamatult seotud tolleaegse ajastuga.

Fotokunstnik Peeter Laurits ütles ERR-ile, et nad olid Herkkiga algusest peale väga erinevad. "Oleme algusest peale ajanud kumbki oma rida, aga vahepeal kui on olnud selline vajadus või sobiv kontekst, siis me oleme teinud koos ka DeStudio asju," tõdes ta ja lisas, et DeStudio ongi täiesti eraldi autonoomne autor, seda ei saa segi ajada ei Herkkiga ega minuga, vaid DeStudio on DeStudio, mis on omavahelisest sünergiast tekkinud."

Näituse kuraator Eero Epner leidis, et ilmselt seetõttu töötaski DeStudio meelsasti kollaažidega, kus tervik on lammutatud osadeks ning üksikud killud pandud kokku ebaloogiliselt ja sürreaalselt. "Tööde teostus on sageli robustne, sagedaseks motiiviks inimese keha, mis võib olla lõhki kistud või erootiliselt paeluv, ka ülbed formaadid ja irooniline lähenemine olid seotud ajastuga, mil senised hierarhiad lagunesid ning uusi polnud veel kehtestatud."

Näitus "Pohmelus" on Fotografiska Tallinnas avatud 28. maist kuni sügiseni. Väljapanekut täiustab mahukas 300-leheküljeline vastvalminud fotoraamat, mis sisaldab laia valikut DeStudio töödest. Lisaks saab näitusel näha lühifilmi "DeStudio. Hangover. Pohmelus", mille režissöör on Marianne Kõver.

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: