Galerii. Artises esilinastus Ivar Heinmaa dokfilm "Naised rindejoonel"

Laupäeval, 29. mail esilinastus kinos Artis Ivar Heinmaa uus dokumentaalfilm "Naised rindejoonel". Film räägib 2014. aasta kevadel puhkenud sõjast Ida-Ukrainas naiste pilgu läbi.
Filmi peategelased on naised Oksana, Anna, Tatjana ja Marina, kes räägivad enda elust sõjatandril ja neist tulistavatest Vene eriüksustest. Heinmaa uus film jälgib naiste lahinguteekonda mitmel aastaajal ning näitab nende igapäevaseid toimetusi, käitumist stressiseisundis, ka vastupidamist kuulirahe all.
Lisaks naistele sõjas näitab režissöör ka Zaitsevo külas elava pensionäri Aleksandra elu nn hallis tsoonis ehk eikellegimaal, kus naine püüab taastada purunenud aknaid, abiks taat Volodimir. Tare on pommitustes kannatada saanud, pikalt elektrita. Sarnaseid maju on Zaitsevos kümneid, paljud vanurid on jäänud ilma kodudest ja kogu maisest varast, mitmed on läinud manalateed.
"Sõda on jätnud seal paljude hinge sügavad haavad. Ka Aleksandra tahaks, et pommitused lõpeksid. Tahaks magada oma voodis, valgete linade vahel, mitte keldris pommivarjendis," märkis režissöör Ivar Heinmaa
"Vana naine meenutab heldimusega Nõukogude aega, tulevik paistis helge ja kindlustatud. Nüüd on ta nii poeg Sergei kui ka pojapoeg Nikita jäänud separatistide käes olevasse Horlivkasse, viimati nägi ta neid kahe aasta eest," lisas ta.
"Sergei sõnas sõja puhkedes, et mundrit ta selga ei pane ja relva kätte ei võta, sest tal on sõbrad mõlemal pool rindejoont."
"Naised rindejoonel" otsib vastuseid küsimustele, miks ajendab naisi üldse rindele minema, millesse nad usuvad ja loodavad? Mis hinnaga nad seal vastu peavad? Mida naised tulevikult ootavad ning kas ja kuidas nende usk ja lootused ajas muutuvad.
Filmi režissöör ja operaator on Ivar Heinmaa, stsenaristid Ivar Heinmaa ja Kati Laukkanen, produtsendid Margit Vremmert, Ivar Heinmaa, Ari Lehikoinen ja Marko Lönnqvist, monteerija Andres Lepasar, helilooja Timo Steiner. Filmi on tootnud Einmann Video ja Yleisradio.
Ivar Heinmaa filmograafiasse kuuluvad varasemast sellised dokfilmid nagu 2005. aastal valminud "Afganistani armid" ning 2012. aasta film "Tšernobõli samuraid". Heinmaa on teinud koostööd paljude rahvusvaheliste telekanalitega ning tema dokumentaalfilme on näidatud mitmete mainekate tele- ja filmifestivalide programmides.
Heinmaa on viibinud kaameraga 128 riigis, filminud kõiki viimase paarikümne aasta sõdasid, kriise ja katastroofe – Süüria, Bosnia, Iisrael, Palestiina, Iraak, Iraan, Liibanon, Tšetšeenia, Gruusia, Karabahh, Afganistan, Kolumbia, Sierra Leone, Ruanda, Sudaan, Pakistan, Nigeeria,Tadžikistan.
Film jookseb alates 28. maist kinos Artis.
Toimetaja: Merit Maarits