Avariilised turvapadjad saavad Pallase üliõpilaste abil uue elu istumispatjadena

Fotodel tekstiiliosakonna üliõpilased Andrea-Martha Teesaar ja Ülle Järv.
Fotodel tekstiiliosakonna üliõpilased Andrea-Martha Teesaar ja Ülle Järv. Autor/allikas: Marju Roos

Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna üliõpilased muudavad eksperimentaalse kudumistehnika abil avariiliste autode turvapadjad mõnusateks lustlike vormidega istmeteks, milledel saab jalgu puhata Tartus Autovabaduse puiesteel.

Tiigi seltsimaja pöördus Pallase tekstiiliosakonna poole ettepanekuga luua Autovabaduse puiestee pargialale tekstiilist inspireeritud ja seda kasutav installatsioon või eksperiment.

Projekti "Aelejad" materjalide valikul lähtuti soovist taaskasutada autodest üle jäävaid detaile. Katsetuste tulemusena jõuti kasutatud turvapatjadeni, mis on valmistatud tugevast ja vett hülgavast kangast. Juba avanenud turvapatjasid enam sihipäraselt kasutada ei saa, kuid sisumaterjaliga täites saab need muuta ebakorrapärase kujuga lustlikeks vormideks. Valminud istumispadjad sobivad suurepäraselt puhkamiseks ja mõnusalt aja veetmiseks.

Pallase tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu juhendamisel kasutasid osakonna üliõpilased Andrea-Martha Teesaar, Ülle Järv, Maria Korczynska-Pilm ja Marion Mölder istmete katete valmistamiseks originaalset tehnikat MultiWeave, mis võimaldab luua põnevaid ruumilisi struktuure.  MultiWeave puhul teostatakse lõimeaasad vertikaalselt spetsiaalsete kammidega ning koelõnga põimitakse süsteemselt ümber lõimede. Kui materjal on saavutanud teatud paksuse, ühendatakse aasad ja tugikammid eemaldatakse. 

Istmete seeria "Aelejad" disainis on kasutatud Haine paelavabrikus toodetud nööri, kombineerides MultiWeave tehnikat heegeldamise ja põimimisega. Turvapadjad on täidetud õhufiltrite tootja tootmisjääkidega.

Kasutatud turvapatju aitasid projekti tarbeks koguda tekstiilitudengid Lisette Laanoja ja Liisi Tamm. Projekti koordineeris Pallase tekstiiliosakonna meister Marju Roos.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: