X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Vaata enne tele-eetrit: "Ühe maja lugu" avab Kalevi spordihalli värvikat ajalugu

Sel nädala tutvustab saatesari "Ühe maja lugu" Tallinnas Juhkentali tänaval asuvat legendaarset Kalevi spordihalli. Lisaks hoone ajaloo tutvustamisele tehakse juttu ka inimestega, kes olid spordihalli olulisemate hetkede tunnistajateks.

Esimest korda avanesid Kalevi spordihalli uksed 24. novembril 1962. aastal. "Seda projekteeriti juba 1957. aastal, nii et läks viis aastat kavandist ehitamiseni," selgitas arhitektuuriajaloolane Triin Ojari ja mainis, et see oli Hruštšovi aeg, kus kõik uuenduslik, moodne ja tehnoloogiline oli võidukäiku tegemas. "Kõik sünge ja klassitsistlik oli arhitektuuris seljataha jäetud."

Selle projektiga töötas Ojari sõnul selline arhitektide trio nagu Peeter Tarvas, Uno Tõlpus ja Olga Kontšajeva. "See sama kolmik projekteeris mõni aasta hiljem ka Kalevi ujula," mainis ta ja lisas, et Kalevi spordihall on ka insener-tehniliselt väljapaistav hoone.

Kui esmapilgul võis Kalevi spordihalli hoone tunduda igav, siis prooviti lagedaid seinapindu kaunistada monumentaalkunsti teostega. "See on natukene nagu keskaegses kirikus, kus inimesed veel lugeda ei osanud, siis pildid seintel kirjeldasid piiblistseene, samamoodi ka pilt Kalevi spordihalli seinal näitab, milleks see maja mõeldud on."

"Ühe maja lugu" on ETV eetris 16. oktoobril kell 20.00. Saatejuht on Owe Petesell.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ühe maja lugu"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: