Keelesäuts. Plokk ja blokk
Seekordne Õigekirjagurmaani keelesäuts puudutab sõnu plokk ja blokk. Mõlemad on küllalt sarnased, kuid nõrk või tugev esitäht määrab tihti tegeliku tähenduse, rõhutas Kert Kask.
Sõnal plokk on mitu tähendust. Esiteks võib see olla midagi risttahukakujulist, näiteks ehitusplokk või vundamendiplokk. Teiseks võib sõnaga plokk tähistada terviklikku kogumit hooneid või ruume – hooneplokk või meditsiiniplokk. Kolmandaks tähendab see otstarbelt või sisult sarnaseid asju – reklaamiplokk või küsimuste plokk. Viimasena võib see tähendada ka märkmikku või paberivihikut – kirjaplokk, joonistusplokk.
Sõnal blokk on seevastu vaid kaks kasutusviisi. Esiteks siis, kui riigid, parteid või organisatsioonid on moodustanud liidu – sõjaline blokk, idablokk ja lääneblokk või NATO blokk. Sõna blokk teine tähendus seondub millegi blokeerimisega. Näiteks sotsiaalmeedias blokkima, palli blokiga tõrjuma või pidurit blokki vajutama.
Ehk siis lihtsalt öelduna: kui tegu on riikide või blokeerimisega, on sõna algustäht b. Kui aga tegu on millegi muuga, on sõna alguses p.
Toimetaja: Kaspar Viilup
Allikas: Vikerraadio