Keelesäuts. Kaldkriips ja tühikud
Õigekirjagurmaan Kert Kask selgitas seekordses keelesäutsus, kuidas kasutada kaldkriipsu.
Kaldkriipsu kasutades tekib inimestel tihti küsimus, kas selle ette või järele käib tühik.
Loogika on lihtne: kui kaldkriipsust kummalgi pool on ainult üks sõna, number või täht, siis ei jäeta tühikut kummalegi poole. Näiteks jah/ei – mõlemal pool üks sõna, tühikuid ei ole. Või siis lühend m/s – mõlemal pool üks täht, tühikuid ei ole.
Kui aga vähemalt ühel pool on sõnu rohkem kui üks, tuleb kaldkriips eraldada tühikutega mõlemalt poolt. Näiteks kui kirjutame armastab / ei armasta kaldkriipsuga, satub ühele poole üks sõna, teisele poole kaks. Järelikult käib nii kaldkriipsu ette kui ka järele tühik. Samamoodi siis, kui kaldkriipsuga on eraldatud terved laused.
Natuke erandlik on arvutamisega seonduv. Kui kaldkriipsu kasutatakse jagamismärgina, siis murdude puhul tühikuid vaja ei ole. Näiteks ⅓ või ⅜. Kui aga jagamismärk on tehtes 8 / 4 = 2, tulevad tühikud nii kaldkriipsu kui ka võrdusmärgi ümber.
Kaldkriipsuhuvilistel soovitan internetist üles otsida Maire Raadiku artikkel "Kaldkriips. Lugeja vastutusel", mis annab põhjaliku ja heade näidetega ülevaate, kuidas seda võrdlemisi harva esinevat, kuid olulist kirjavahemärki eesti keeles õigesti kasutada.
Toimetaja: Lisete Tagen