Kumus näeb esimest korda Eestis Terje Toomistu filmi "Amazonase veenid"

"Amazonase veenid" Autor/allikas: Kaader filmist

4. mail jõuab Kumu Dokumentaali raames esimest korda Eesti vaatajate ette dokumentaalfilm "Amazonase veenid", mille kaasautor on Terje Toomistu.

"Amazonase veenid" on vaatlev rännak mööda Amazonase jõge – ainsat teed, mis ühendab Peruu põhjatutes vihmametsades elavaid väikesi kogukondi suure maailmaga. Film näitab kohalike inimeste igapäevaelu kohati nädalaid kestval armutul teekonnal ühest punktist teise, kus siiski on koht ka unistustel, soovidel ja usul paremasse tulevikku.

Pikka teekonda, mille Toomistu võttis ette koos Peruu kaasautorite Alvaro ja Diego Sarmientoga, saadavad lood uppuvatest jõelaevadest, jões hulpivatest loomadest, sadamatööliste raskest elust ning pardale toitu müüma tulevatest naistest ja lastest.

"Lääne kultuurides kiputakse Amazonase piirkonda kujutama pigem müstifitseeritult ja romantiseeritult. Selles vaatlevas laadis dokumentaalfilmis valisime teise tee, keskendudes kogemusliku reaalsuse vahendamisele Amazonase piirkonnas, kus veeteed ongi ainsaks kogukondi ühendavaks sillaks," selgitas Toomistu ja lisas, et film ei ava mitte ainult kauba, inimeste, samuti ideede, unistuste ja ihade liikumisi maailma suurimal jõel, vaid ka seda, kuidas kaubalaevad toimivad vahepealse tsoonina.

"Olgugi et moraalselt ei saa laita kellegi soovi osaleda moderniseerumises või globaalses kaupade ja ideede ringluses, peame Peruu põlisrahvusest kaasrežissööridega filmi koloniseerimise metafooriks, kuivõrd taolised laevad olid piirkonna peamiseks transpordivahendiks ka sajanditaguse kautšukibuumi ajal," sõnas ta.

"Amazonase veenid" esilinastus eelmise aasta lõpus maineka Leipzigi dokumentaal- ja animafilmide festivali võistlusprogrammis. Toomistu eelmine pikk film, 2017. aastal valminud "Nõukogude hipid" osales rohkem kui 30 festivalil.

Kultuuriteemaliste filmide sarja "Kumu dokumentaal" korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on tasuta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: