Viinistus avatakse Ludmilla Siimu Põhjamaade loodusest inspireeritud näitus

Fragment Ludmilla Siimu teosest
Fragment Ludmilla Siimu teosest "Kalevala" Autor/allikas: Ludmilla Siim

11. juunil avatakse Viinistu tünnigaleriides Eesti-Soome kunstniku Ludmilla Siimu Põhjamaade loodusest ja müstikast inspireeritud näitus "Valguse ja varjude kosmoloogia". Näitus on osa NOBA.ac koordineeritud Viinistu suveprogrammist.

Näituse kuraatori, kunstikeskkonna NOBA.ac eestvedaja Andra Orni sõnul on üheks viimaste aastate kunstitrendiks tagasipöödumine müütiliste ja maagiliste juurte juurde, mida peegeldab ka selle-aastane Veneetsia biennaali peanäitus "Unistuste piim". "Maagiat, müüte ja värve leidub Ludmilla loomingus küllaga, millele on andnud suure lisaannuse lapsepõlv eksootilise loodusega Kasahstanis. Animistlik maagilisust kumab Ludmilla loomingus läbi aastakümnete, peab ainult oskama märke lugeda," lisas Orn.

"Kui Veneetsia biennaalil tähelepanu pälvinud saami paviljon keskendub pigem Põhjamaade etnograafilistel ja poliitilistel teemadel, siis Ludmilla looming toob publikuni põhjamaise loodustunnetus ja müstika - olgu selleks tumedamates toonides Lapimaa virmalised või hoopis päikesevihm, mis loob valguse ja varjud, ning ühendab meid kõiki sellel planeedil. Ja milline koht sobiks sellise loomingu kogemiseks veel paremini kui mereäärne Viinistu. Näituse eesmärk on vaataja viia emotsionaalselt sellesse maailma," selgitas kuraator.

Kunstniku enda sõnul on tal aastaid olnud soov luua tugevamaid ja selgemaid suhteid Põhjamaade kunsti ja kunstnike vahel. "Eesti kuulus ja kuulub loomulikult sellesse regiooni, ka ajalugu räägib selle poolt, kuigi vahepealne pikk ja külm lahutatus Soomest ja kogu Skandinaaviast tekitas paratamatult Baltimaade suundumise mitte niivõrd põhja, vaid läände ja kaugemalegi, tekitades, rahvusvahelisema, globaalsema taotluse ja põhivärvi muutumise kunstis. Märkasin seda ka Soome tulles, kus minu  Eestis väljakujunenud maalistiil tekitas võõristust, ka sisuideoloogiliselt," sõnas Ludmilla Siim

Näitus "Valguse ja varjude kosmoloogia" on Viinistu Tünnigaleriides avatud kuni 10. juulini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: