Okapi galerii avab projektinäituse piiriäärsetest konfliktidest

Üks Mikhail Palinchaki fototöödest, mida näeb Okapi galeriis avataval väljapanekul.
Üks Mikhail Palinchaki fototöödest, mida näeb Okapi galeriis avataval väljapanekul. Autor/allikas: Mikhail Palinchak

Reedel, 19. augustil kell 18 avab Okapi galerii projekti On the Edge Fest (tlk piiri peal, ääre peal), mis võtab luubi alla piiriäärsed konfliktid erinevates piirkondades, eriti seal, kus on toimunud sõjategevus või esineb muu aktuaalne sotsiaalne probleem.

Projekti ambitsioon on areneda temaatiliseks ja regulaarseks festivaliks, kuhu on kaasatud erinevad institutsioonid ja partnerid ning mis hõlmab visuaalsete väljapanekutena nii sise- kui linnaruumi, aga ka haridus- ja lisaprogrammi. 

Projekti pilootetapp on Ukraina dokumentaalset fotokunsti koondav väljapanek, mis vaatleb varjatud pingeid ning geopoliitilisi, psühholoogilisi ja identiteediga seotud hirme nii ühe riigi enda piires kui suhetes tema naaberriikidega.

Juba sügisel 2021 paika pandud teema muutus veelgi asjakohasemaks käesoleva aasta 24. veebruaril, kui Venemaa alustas täiemahulist sissetungi Ukrainasse. Ukraina autorite loomingu esitlemine Eestis on nii sümboolne kui ka tegelik toetusavaldus – väljapanekuga kaasneb heategevuslik korjandus nagu ka Ukraina rindefotograafia teemalisel näitusel Okapi galeriis kevadel 2022.

Üks Maxim Dondyuki fototöödest, mida projekti raames väljapanekul näeb. Autor/allikas: Maxim Dondyuk

Väljapaneku fookus on suunatud 12 Ukraina autorile: Shilo grupp (Sergiy Lebedynskyy ja Vladyslav Krasnoshchoki), Maxim Dondyuk, Anna Melnikova, Kirill Golovchenko, Dmytro Kuptiyan, Xenia Petrovska, Mikhail Palinchak, Sergei Vaganov, Yana Sidach, Taras Bychko ja Andrii Mur kelle projektidest on tervikliku komplekti kureerinud fotokunstnik ja Okapi galerist Temuri Khvingia ning Eestis elav Ukraina tänava- ja dokumentaalfotograaf Andrii Mur.

Väljapanek valmib koostöös festivaliga Odessa Photo Days (Kateryna Radchenko) ning fotograafide ühenduse ja veebigaleriiga Untitled (Mikhail Palinchak). Festivali toimumiskohad on Okapi galerii, Telliskivi loomelinnaku väliala, Balti jaama kunstitänav ning Georgia restoran Lendav Maaler.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: