Eesti keeles ilmus Bookeri preemia võitnud romaan "Tüdruk, naine, keegi teine"

Bernardine Evaristo
Bernardine Evaristo Autor/allikas: Scanpix/dpa/picture-alliance

Heili Sepa tõlkes on äsja ilmunud Bernardine Evaristo feministlik ja mitmehäälne romaan "Tüdruk, naine, keegi teine". Teos võitis 2019. aastal maineka Bookeri preemia ja kuulutati ka Briti raamatuauhinna aasta ilukirjandusteoseks.

Bernardine Evaristo annab oma romaanis kuju ja hääle väga erineva taustaga Briti naistele, kes on valdavalt immigrandid või nende järeltulijad. Kõik nad otsivad midagi – ühist minevikku, tundmatut tulevikku, kodu, kohta, kuhu kuuluda, armastust või üksikut lootusekiirt.

Omavahel ristuvad ja põimuvad lood hargnevad üle kogu kunagise Briti impeeriumi ja moodustavad panoraamse pildi viimase saja aasta Suurbritanniast. Kokku moodustub sellest tundlik ja mitmehäälne, ülimalt tänapäevane romaan, mis pühitseb inimest ja ühiskonda kogu oma kirevuses. Bookeri žürii iseloomustas romaani kui kirglikku, vahedat, energiast ja huumorist pakatavat teost.

"Kes ütles, et feministidel puuduvad huumorimeel ja eneseiroonia? Ma tean küll, kes nii on öelnud, aga ei hakka nimesid nimetama, sest inimesed on ehk ise targemaks saanud. Kui ei ole, võiks neid aidata Evaristo raamat. Mida võiks igal juhul lugeda, sest Nigeeria päritolu feministlik autor on vai­mukas vaatleja ja võtab paatoseta ette tundlikke teemasid," sõnas kirjanik Maarja Kangro ajakirjas Looming romaani kohta.

Bernardine Evaristo on Nigeeria juurtega Briti autor, kelle auhinnatud teosed jutustavad Aafrika diasporaast. Tema sulest on ilmunud romaane, lühilugusid, arvustusi, esseid, näidendeid ja stseenaariume. Ta on Bruneli ülikooli loovkirjutamise õppejõud ja Kuningliku kirjandusühingu asepresident. 2009. aastal kuulutati ta Briti impeeriumi ordu liikmeks.

Toimetaja: Maiken Tiits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: