Teatri- ja muusikamuuseumis avati fotonäitus Eestis mängitud Moliere'i näidenditest
Teatri- ja muusikamuuseumi Assauwe tornis on väljas fotod viimase sajandi jooksul Eestis mängitud Molière'i näidenditest. Näitus sündis koostöös Prantsuse Instituudiga.
Näitus tähistab Moliere'i tänavu täituvat 400. sünnipäeva ning järgmisel aastal 350 aasta möödumist näitekirjaniku surmast. Prantsuse Instituudi direktor Eric Bultel sõnas, et Molière on Prantsusmaal vaieldamatult kõige tuntum näitekirjanik, tema tekste õpetatakse koolis kõige rohkem ja neid tuntakse prantslaste seas kõige enam. "Seda fenomeni võiks võrrelda ooperiga Itaalias," kinnitas ta.
Moliere'i tekstid on vaimukad ja käsitlevad inimlikke teemasid, mistõttu on ta ka kolm sajandit pärast oma surma üks maailma tõlgitumaid ja mängitumaid dramaturge. Rohkem kui sada aastat tagasi jõudsid Moliere'i tekstid esmakordselt ka Eesti teatrilavale. Näitusel võib piltidelt ära tunda nii Salme Reegi, Ülle Kaljuste, Jaak Johansoni, Marko Matvere kui Marius Petersoni.
"Molière'i esitati esmakordselt 19. sajandi lõpus Eestis ühe amatöörtrupi esituses, aga 1923. aastal jõudis Estonia teatris lavale Moliere'i "Ihnus" ning Draamateatris "Lendav arst" ja "George Dandin ehk õnnetu abielumees," selgitas Prantsuse Instituudi direktor.
Kõiki Moliere'i näidendeid veel eesti keelde tõlgitud pole. Näituse avamisel esitati katkend teosest, mis alles ootab eesti keelde tõlkimist ja ehk ka teatrilavale.
Toimetaja: Kaspar Viilup
Allikas: "Aktuaalne kaamera"